birgün

21° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 06.04.2018 13:17

HSK’nin sürgün ettiği hâkim hayatını kaybetti

HSK’nin sürgün ettiği hâkim hayatını kaybetti

Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından İstanbul 7. Asliye Ceza Hâkimi iken Ordu’ya sürülen Abuzer Kara kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Aynı zamanda Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) üyesi olan Kara 30 yıldır hâkimlik yapıyordu.

Kara’nın ismi ilk olarak 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarının ardından ortaya çıkan ses kayıtlarında o dönem Başbakan olan Erdoğan ile dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin arasında geçen bir konuşmada duyulmuştu. Ses kaydında, Başbakan Erdoğan, Aydın Doğan aleyhine açılan davanın beraat ile sonuçlanmasını sorguluyordu. Ergin, Başbakan’a yanıt olarak davanın hâkimi Abuzer Kara’nın Alevi olduğunu belirtiyordu.

Kara’nın ölümünün ardından kendisinin sürgün kararında imzası olan HSK Başkanvekili ve 2. Daire Başkanı olan Mehmet Yılmaz’ın yazdıklarıysa dikkatleri çekti. Yılmaz Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı: “Ordu hâkimimiz Abuzer Kara bugün tedavi gördüğü hastanede hakkın rahmetine kavuşmuştur. Mekânı cennet, ailesinin yakınlarının ve yargı camiasının başı sağ olsun.”

Kara ile bilgi veren Avukat Aslı Kazan ise yine Twitter’dan şu ifadeleri paylaştı: “Abuzer Kara, 30 yıllık hakimken 2017’de HSK kararnamesiyle İstanbul’dan Ordu’ya sürüldü. Ailesi İstanbul’da, kendisi Ordu’daydı. Kara, bugün yaşamını yitirmiş. Unutulmasın, aynı HSK, ailesi parçalanır diye, Danıştay Başkanı’nın 1 günlük hakim kızını Elazığ’dan Yargıtay’a atadı. İstanbul Adliyesi’nin en yetenekli hakimlerinden Abuzer Kara’yı kıdem esasını hiçe sayarak Ordu’ya atayan HSK’nın Başkanvekili Mehmet Yılmaz başsağlığı diliyor. Sormak lazım Abuzer Kara’yı hangi kriterle Ordu’ya atadınız? Gonca Hatinoğlu’nda işlettiğiniz aile kriterine ne oldu? Abuzer Kara, AKP tarafından Alevi hakim olarak fişlenmişti. Erdoğan’ın talimatıyla, İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin müdahale edemiyordu. Çünkü hakim Aleviydi. Yıllar sonra gelen sürgünün gerekçesi Kara’nın Alevi olmasıydı.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız