birgün

2° PARÇALI BULUTLU

Huawei, Hollanda'nın 5G altyapısından çıkarıldı

Huawei'nin aralarında eski Başbakan Jan Peter Balkenende'nin de bulunduğu birçok üst düzey yetkili ve Hollanda'da yaşayan Çin muhalifleri dinleyebildiği iddai edilmişti. İddialar üzerine Huawei, Hollanda'nın 5G altyapısından çıkarıldı.

TEKNOLOJİ 23.05.2021 21:06
Huawei, Hollanda'nın 5G altyapısından çıkarıldı
Abone Ol google-news

Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei'nin Hollanda'da 5G altyapısından çıkarıldığı belirtildi.

AA'nın Financieele Dagblad gazetesinden aktardığı habere göre Hollanda Huawei'ye ait ekipmanları 5G altyapısında kullanamayacak. Haberde, kararın Hollanda güvenlik birimlerinin Huawei hakkında Çin devletinin uzantısı olarak çalıştığı ve ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğu şeklindeki raporlarının ardından verildiği kaydedildi.

Firmanın Hollandalı yetkilisi Huawei'nin 5G altyapısından çıkarıldığını teyit ederken anten tedarik etmeyi sürdüreceklerini bildirdi. De Volkskrant gazetesinin geçen ay yaptığı haberde Huawei'nin Hollandalı telekomünikasyon şirketi KPN'e ait bilgilere yaklaşık 10 yıldır erişebildiği iddialarına yer verilmişti. İddiaya göre Huawei, aralarında eski Başbakan Jan Peter Balkenende'nin de bulunduğu birçok üst düzey yetkili ve Hollanda'da yaşayan Çin muhaliflerinin telefonlarını dinleyebiliyor.

Daha önce ABD, İngiltere, Belçika ve Fransa da Huawei tarafından üretilen 5G altyapı ekipmanlarına yasak getirmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun