birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

HÜDA PAR'dan ittifak çıkışı: Karamollaoğlu ile görüşeceğiz

HÜR Dava Partisi (Hüda-Par) Genel Başkanı Yapıcıoğlu, "Biz 'Şu partiyle, bu partiyle itifak yaparız veya yapmayız' demedik. Saadet Partisi Genel Başkanı Sayın Temel Karamollaoğlu ile önümüzdeki hafta Ankara'daki genel merkezimizde bir görüşme yapacağız" dedi.

SİYASET 19.04.2018 13:19
HÜDA PAR'dan ittifak çıkışı: Karamollaoğlu ile görüşeceğiz
Abone Ol google-news

Diyarbakır Öğretmenevi'nde basın toplantısı düzenleyen Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Kürt meselesinin, uzun zamandan beri siyaset ve basın gündeminde olmamasına rağmen halen çözüm bekleyen en önemli sorunlardan biri olmaya devam ettiğini söyledi.

İTTİFAK SORULARINA YANIT VERDİ

Konuşmasının ardından erken seçimle ilgili nasıl bir yol haritası izleyecekleri yönündeki bir soruya ise Yapıcıoğlu, şöyle yanıt verdi:

"Hüda-Par, seçimden seçime çalışan bir parti değil. Sürekli sahada olan, vatandaşlarla bire bir diyalog içerisinde olan ve seçime hazır olan bir partidir. YSK, Ocak ayı içerisinde seçime girebilecek partileri açıkladı. Sonra birkaç ilave yaptı. Bu partilerin arasında Hüda-Par yok. Aslında partimizin seçime katılacak yeterliliği vardır. Bugün öğleden sonra başkanlık divanını toplayacağım ve YSK'ya itirazda bulanacağız. YSK'nın bu yanlışlığı düzeltmesi için mürcaatta bulunacağız. Bize göre seçime katılma yeterliliğimiz vardır, YSK'nın bu yanlışlığı düzeltmesini ümit ediyoruz."

'KARAMOLLAOĞLU İLE GÖRÜŞECEĞİZ'

HDP ile ittifaka girip girmeyecekleri, ittifak için herhangi bir parti ile görüşme yapıp yapmadıkları yönündeki soruları yanıtlayan Yapıcıoğlu, şunları söyledi:

"Daha önce ittifakların seçimlere uzun zaman olduğu gerekçesiyle konuşulmasını doğru bulmuyorduk, halen de bulmuyoruz. Seçimler beklenmedik kadar erken öne alındı. Normal seçim takvimi, YSK'ya göre 90 günlük bir süre gerekiyordu. Dün yapılan açıklamada 66 gün önce seçimin yapılacağı duyuruldu. İtifakların konuşulması artık erkendir demeyeceğiz. Kapımız çalındı ama bu çalmalar itifak şeklinde değerlendirilebilecek şekilde değildi. Daha çok ittifak teklifini yoklama diyebileceğimiz kapı çalmalardı. 6 gün sonra Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile genel merkezimizde bir görüşme yapacağız. Görüşme yaptıktan sonra görüşmeyle ilgili basına ve kamuoyuna açıklama yapacağız. Prensipte 'şu veya bu partiye kapımız kapalıdır' şeklinde demedik. Şu anda itifakı konuşmak erkendir demiştik. Bize ittifak teklifi de yok demiştik. 'Şu partiyle ittifak yaparız, yada şu partiyle ittifak yapmayız' diye bir şey demiyoruz. Başkanlık divanımızla bugün öğleden sonra yapacağımız toplantı sonrası bu konular netleşecek."

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol