Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılacağını açıklamasının ardından HÜDAPAR da 14 Mayıs seçimlerine AKP listelerinden gireceğini açıkladı. İttifaka dahil olmayan HÜDAPAR, Cumhur İttifakı'na 'dışarıdan' destek verecek.

HÜDAPAR: Seçime AK Parti listelerinden gireceğiz
Fotoğraf: AA

HABER MERKEZİ

Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen Hür Dava Partisi (HÜDAPAR), 14 Mayıs seçimlerine AKP listelerinden katılacağını açıkladı. HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, "14 Mayıs'ta yapılacak olan parlamento seçimlerine AK Parti liselerinden girmek suretiyle seçimlere katılacağız" ifadelerini kullandı. HÜDAPAR, ittifakı dışarıdan destekleyecek.

Yapıcıoğlu'nun açıklaması, Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katıldığını açıklaması ile eş zamanlı gerçekleşti. Daha önce 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ve Cumhurbaşkanı Seçimi'ne ayrı olarak katılacaklarını bildiren Yeniden Refah, Cumhur İttifakı ile yürütüğü görüşme trafiği sonucunda ittifaka katılma kararı aldığını açıkladı.

Aynı dakikalarda bir basın açıklaması düzenleyen HÜDAPAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu da ittifaka dahil olmayacaklarını ancak parlamento seçimlerine AKP listelerinden gireceklerini bildirdi.

28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için de bazı görüşmeler yaptıklarını dile getiren Yapıcıoğlu, "HÜDA PAR olarak aslında başından beri kendi logomuzla ittifak içerisinde seçimlere katılma yönünde bir ağırlık kazanan görüşümüz vardı. Sizlerin de malumları olduğu üzere geçen sene seçim kanunlarında değişiklikler yapıldı ve önümüzdeki seçimlerde bu yeni kanun uygulanacak. Yeni kanunun uygulandığı seçimlerde de ittifak içerisinde yer alan partiler birbirlerinin artık oylarından istifade edemeyecekler. Her partinin oyu ayrı ayrı sayılacak" ifadesini kullandı.

"BASİT HESAPLARA GİRMEDİK"

Milletvekili seçimlerinde de birlikte hareket etme iradesi olduğunu ve bu konuda parti yöneticilerinin çalışmalar yaptığını anlatan Yapıcıoğlu, şöyle konuştu:

"Bu çalışmaları yaparken de HÜDAPAR olarak basit hesaplara girmedik. Yani bu seçimlerde ittifaka dahil olma durumunda birinci önceliğimiz HÜDA PAR'ın kaç vekille Meclis'te temsil edileceğinden ziyade ittifakın toplam olarak çoğunluğu sağlayıp sağlamayacağı konusunda kafa yorduk ve o tür simülasyonlar geliştirdik. Yani maksimum fayda nasıl elde edilir, en iyi sonucu nasıl alabiliriz? Elbette ittifak içerisindeki partilerin de istifade edeceği ama toplamda ittifakın Meclis çoğunluğunu nasıl sağlayacağı üzerinde durduk. Bu seçimlerde bizler için birinci öncelikli hedefimiz Sayın Cumhurbaşkanı'nın, Sayın Erdoğan'ın 14 Mayıs'taki seçimlerde yine ipi önde göğüslemesi ve bir dönem daha Türkiye'yi idare etmesi. Akabinde ikinci sırada gelen önceliğimiz şu oldu, eğer Sayın Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanıp, Cumhurbaşkanı olarak 5 yıl daha memleketi idare edecekse ama Meclis'te çoğunluk muhalefetin eline geçecekse bizi zor ve kritik bir süreç bekliyor. Bundan dolayı istedik ki Meclis seçimlerinde de çoğunluk sağlansın. Üçüncü isteğimiz, talebimiz, beklentimiz partimizin de Meclis'te güçlü şekilde temsil edilmesi, bu sesin Meclis'ten millete duyurulması. Bu önceliklere göre simülasyonlar yapıldı ve sonuç itibarıyla vardığımız karar şudur; 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak olan parlamento seçimlerinde AK Parti listelerinden girmek suretiyle seçimlere katılacağız."