birgün

20° AÇIK

BİRGÜN EGE 17.10.2020 08:19

Hukuk devletinin çivisi çıktı

Hukuk devletinin çivisi çıktı

Aycan KARADAĞ

İzmir Konak 1.İlçe Seçim Kurulu, 1. İdari Mahkemesi’nin İzmir Barosu'nun genel kurulunun ertelenmesine ilişkin yürütmenin durdurulması kararını tanımadı.

İzmir Barosu’nun bugün ve yarın gerçekleştirmeyi planladığı genel kurul için Konak 1. İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı başvuru reddedildi. İlçe Seçim Kurulu, ‘erteleme kararı verilen bir genel kurula ait seçim iş ve işlemlerinde tüm üyelere yeniden ulaşmak ve kısa sürede duyuru yapmak hem yasal hem de uygulama yönünden mümkün olmadığı’ gerekçesiyle talebin reddedildiğini aktardı.

BİR DAHA SEÇİM GÖREMEYİZ

Karara tepki gösteren İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel, “Genel kurulların ertelenmesinde başarılı olurlarsa yerel ve genel seçimlerde de sandıkları kaçırmaktan çekinmeyeceklerdir. Bu da hukukun ölmesi demektir” dedi.
Hukuk devletinin çivisi çıktığını söyleyen Yücel, “Mahkemeler birbirini tanımıyor. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Artık bu ülkede yaşayanların hukuk güvenliğinden bahsetmek artık mümkün değil. Sürecin başından beri hukuka aykırı bir süreç yaşanıyor. Biz bu kararı tanımıyor, baskıcı yönetimi kabul etmiyoruz” diye konuştu.

MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

Cumhuriyetçi grubun adayı Mustafa Çetin ise “Bu karar hukuka uygun değil Hukuksuz karara karşı hukukun içinde mücadelemize devam edeceğiz. Yasal süreci sonuna kadar kullanacağız” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız