birgün

24° AÇIK

Hukuk ve adaleti yargı yoluyla aşındırıyorlar

GÜNCEL 16.01.2022 10:11
Hukuk ve adaleti yargı yoluyla aşındırıyorlar
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Cumartesi Anneleri, 877’nci hafta eylemlerinde Hakkari Yüksekova’da 26 yıl önce gözaltına alındıktan sonra cansız bedeni bulunan Abdullah Canan’ın faillerinin bulunmasını istedi. Cumartesi Anneleri adına basın açıklamasını okuyan İHD Hakkari Şubesi Yöneticisi Sibel Çapraz, 877 haftadır “İktidarlar hukuku, adaleti yargı yoluyla aşındırıyorlar” diye haykırdıklarını söyledi. Çapraz, “Yargı sistemi, rejimin hak ve özgürlük karşıtı eylemlerine meşruluk sağlama işlevi görüyor. Bu yüzden kaybedilen insanlarımıza ulaşılamadığımız gibi onları kaybedenlerden hesap sormamız da mümkün olmuyor” dedi.


Abdullah Canan’ın hikâyesini anlatan Çapraz, Canan’ın yaşadığı hak ihlallerine karşın Yüksekova Dağ Komando Tabur Komutanı Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul hakkında suç duyurusunda bulunduğunu aktardı. Çapraz, ailesinin bütün başvurularına rağmen Canan’ın gözaltına alındığının ise inkâr edildiğini ifade etti. Canan ailesinin 1 Aralık 1997 tarihinde AİHM’e başvurduğunu belirten Çapraz, AİHM’in “Aralarında askeri personelin de yer aldığı tanık beyanlarından da anlaşılacağı üzere Abdullah Canan'ın gözaltında öldürüldüğü mahkememizce saptanmıştır. Canan öldürülmeden önce ağır işkence görmüştür” tespitinde bulunarak Türkiye’yi mahkûm ettiğinin altını çizdi. Çapraz, “Kaç yıl geçerse geçsin Abdullah Canan için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan, 178 haftadır bize yasaklanan kayıplarımızla buluşma mekânımız Galatasaray’dan vazgeçmeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Gözaltında katledilen iş insanı Abdullah Canan’ın faillerinin bulunmasını isteyen oğlu Tayyüp Canan ise dosyaların zamanaşımına uğramasının ‘gizli af’ olduğunu söyledi. Canan şöyle konuştu: “Zaman aşımı uygulamasına son, adalet istiyoruz. Zorla kaybetme devlet gücünün en hesap vermez en vahşi uygulamalarından biridir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol