birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Hukuksuz komisyon 2 başvuruyu da reddetti

GÜNCEL 04.10.2022 06:30
Hukuksuz komisyon 2 başvuruyu da reddetti Fotoğraf: BirGün
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Eğitim Sen İstanbul 6 No’lu Üniversiteler Şubesi, iki Barış Akademisyenleri üyesinin başvurularının OHAL Komisyonu tarafından reddedildiğini açıkladı. Açıklamada "OHAL Komisyonu’nun verdiği kabul kararları da ret kararları da, hukuka saldırıda ısrardır, hukuksuzdur!” denildi.

Komisyonun, 6 yıl boyunca sürüncemede bırakarak yargıya erişim haklarını ihlal ettikten sonra bu başvuruları reddettiği belirtilen açıklamada, "Şubemizden OHAL KHK’leri ile hukuksuz bir şekilde 63 üyemiz ihraç edildi. Komisyon, 9 üyemize kabul, 50 üyemize ret verirken, 4 üyemizin kararını halen sonuca bağlamadı. Bu hayati kararlar, bazı üniversite rektörlerinin soruşturmaya dahi başvurmaksızın kendi imal ettikleri suçlamalara dayandırılıyor. Siyasi iktidardan aldığı talimatlarla akademik usulleri ihlal eden kayyum rektörler, üniversitelerimizin ve üniversite emekçilerinin geleceğini tehdit etmeye devam ediyor. Akademik özgürlüklere ve üniversitelerin özerkliğine yönelik saldırılar durmaksızın sürerken üniversitelerimiz, idari ve teknik personel, akademik kadro ve öğrenci profili bakımından ciddi nitelik kaybı yaşıyor. Bu sadece bizim üyelerimizin değil, iş güvencesini, akademik özgürlüğü, üniversite özerkliğini, bilimsel çalışmaların bağımsızlığını, içinde yaşadığı toplumun refahını ve geleceğini umursayan herkesin meselesidir” denildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol