birgün

28° AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 09.08.2019 11:20

Hükümetten kamu işçilerine yeni zam teklifi

İktidar, kamu işçilerine 2019'un ilk ayı için seyyanen zammın yanı sıra yüzde 7, ikinci altı ayı için de yüzde 6 zam teklif etti. Türk-İş, 2019-2020 toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine eylem kararı aldı.

Hükümetten kamu işçilerine yeni zam teklifi

Hükümet, kamu işçisine 2019’un ilk ayı için seyyanen zammın yanı sıra yüzde 7, ikinci altı ayı için de yüzde 6 zam teklif etti. Türk-İş ise en düşük kamu işçisi maaşının 3 bin 500 liraya çıkarılmasını, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam yapılmasını istiyor.

Yaklaşık 200 bin kamu işçisini ilgilendiren Toplu İş Sözleşmeleri’nde (TİS) hükümet ile Türk-İş arasında yapılan görüşmelerde anlaşma sağlanamıyor.

Hükümet, görüşmelerde ilk 6 ay için yüzde 5, ikinci 6 ay için yüzde 4 zam teklifinde bulunmuştu.

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile yaptıkları son görüşmede anlaşma sağlanamadığını, bakanın taleplerini karşılayacak bir teklifte bulunmadığını açıklamıştı.

Atalay, yol haritalarının ne olacağı konusunda “Biz asgari müşterekte buluşursak, sendika başkanlarına işçilere sormasını isterim. İşçiye sormadan bir şey yapmam” demişti.

Hükümet ise kamu işçilerine yeni teklifini sundu.

Buna göre 2019’un ilk ayı için seyyanen zammın yanı sıra yüzde 7, ikinci altı ayı için de yüzde 6 zam teklif edildi.

2020’nin ilk ve ikinci altı ayı için ise yüzde 3 zam teklifinde bulunuldu.

Türk-İş’in teklifi

Türk-İş en düşük kamu işçisi maaşının 3 bin 500 liraya çıkarılmasını, tüm kamu işçilerine seyyanen brüt 300 lira zam, zammın ardından ilk altı ay yüzde 15, iki, üç ve dördüncü altı aylar enflasyon+3 puan refah payı talep ediyor.

Türk-İş'ten eylem kararı

Türk-İş koordinasyon kurulu, 2019-2020 toplu sözleşme görüşmelerinde uzlaşma sağlanamaması üzerine eylem kararı aldı.

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay bayramdan sonraki Perşembe günü sabah tüm işçilerin katılımıyla işyerlerinde basın açıklaması yapacaklarını söyledi.

Ertesi gün işçiler öğle yemeği yemeyecek. Pazartesi günü de sendika temsilcileri Ankara Güvenpark’ta buluşacak.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız