Google Play Store
App Store

Hulusi Akar, Karadeniz'de tespit edilen mayınların menşeine yönelik tartışmalara ilişkin, "Mayınların menşeine ilişkin elimizde kesinleşen bir bilgi yok. İncelemelerimiz sürüyor" dedi.

Hulusi Akar: Karadeniz'de tespit edilen mayınların menşeine ilişkin kesinleşen bilgi yok

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Karadeniz'de tespit edilen mayınların hangi ülkeye ait olduğunun henüz tespit edilemediğini açıkladı.

Akar başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları, Bakan Yardımcısı Yunus Emre Karaosmanoğlu ve birlik komutanlarının katılımıyla bir video konferans toplantısı düzenlendi.

Karadeniz'de tespit edilen mayınların menşeine yönelik tartışmalara da değinen Akar, "Mayınların menşeine ilişkin elimizde kesinleşen bir bilgi yok. Bu konudaki incelemelerimiz hassasiyetle devam ediyor. Elde kesin veri olmadan bu konuda yorum yapmak doğru olmaz" diye konuştu. Akar, "Deniz Kuvvetlerimiz başta olmak üzere gerektiğinde Hava Kuvvetlerimizin de katkısıyla mayınla mücadelemiz devam ediyor. Şu ana kadar gayet başarılı şekilde sürdü, bundan sonra da aynı şekilde sürdürüleceğini değerlendiriyoruz" ifadelerini kullandı.

'UKRAYNA'DA KALAN UÇAKLARIMIZ SAĞLAM DURUMDA'

'İnsani yardım malzemesi' götürdüğü Ukrayna'da hava sahasının kapatılması üzerine Borispol Havaalanı'da kalan "Koca Yusuf" olarak bilinen iki A400M nakliye uçağına yönelik de açıklamalarda bulunan Akar, "Hem uçuş ekibi hem teknik ekip gidip uçaklarımızı kontrol etti. Uçaklarımız sağlam durumda, şu ana kadar bir sorun yok. Şartlar müsait olduğu ilk anda uçaklarımızı yurda getireceğiz" diye konuştu.

AA