birgün

4° AÇIK

SİYASET 15.01.2020 13:24

Hulusi Akar: S-400'ler Nisan ya da Mayıs'ta tam aktive olacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, S-400'lerle ilgili açıklamalarda bulundu. Akar, S-400'ler ile Libya konusunda açıklamalarda bulundu

Hulusi Akar: S-400'ler Nisan ya da Mayıs'ta tam aktive olacak

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, medya temsilcilerinin sorularını cevaplandırdı. Akar, S-400'lere ilişkin yaptığı açıklamada, "Nisan ya da mayısta tam aktive olacak'' dedi. Akar, Libya krizi ile ilgili olarak ise, "Berlin’de toplanacak uluslararası konferansta bir sonuca varılacağını umuyoruz" dedi.

Akar'ın S-400'lerle ilgili yaptığı açıklama şu şekilde:

"S400 eğitim süreci ve kurulum çalışmaları devam ediyor. Gerçekten ilkeli olma meselesi bu. Cumhurbaşkanımız ne açıkladıysa faaliyetlerimiz planlı sürüyor. Nisan ya da mayısta tam aktive olacak. ABD, Patriot için ‘hayır' dedi, S-400 aldık."

'F-35'LERLE İLGİLİ BAŞKA ARAYIŞLARA GİREBİLİRİZ'

F-35'lerle ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Akar, "Devlet olarak 1.4 milyar dolar taksitini ödedik. Diyorsunuz ki ‘bunu almayın'. Biz ortağız orada. ‘S400 alırsanız F35 vermeyiz' diye bir madde var mı, yok. Bu tür çözüm odaklı girişimlerde bizimle birlikte olmazsanız bizim de başka arayışlara girmemiz en doğal hakkımız, bu nereye gider bilemem. Suriye'de S-400 var yanı başında İsrail'de F-35 uçuyor'' şeklinde konuştu.

Bakan Akar, Türkiye'nin Libya ile deniz sınır komşusu olduğunu ayrıca kültürel ve tarihi bağlarının bulunduğuna dikkat çekerek, "'Libya’da ne işimiz var?' sorusu bu durumda havada kalıyor. Libya’da ateşkesin çöktüğünü söyleyemeyiz. Sosyal medyada yer alan 'ateşkes bitti' sözlerinin sahada, alanda karşılığı yok" diye konuştu.

LİBYA KRİZİ

Moskova'da yapılan görüşmelere de katılan Bakan Akar, Hafter'in zaman istediğini işaret ederken, "Biz ilkeli bir şekilde bekliyoruz. Muhattap Ruslardır. Biz sonucu bekliyoruz. 19 Ocak’ta Berlin’de toplanacak uluslararası konferansta bir sonuca varılacağını umuyoruz.

Berlin’deki konferansta Hafter de Sarraj da olacak. Oradan bir sonuç çıkabilecektir. Türkiye’nin Rusya ile birlikte olayı domine etmesi bazıları tarafından pek şey yapılamadı. Hafter’e de bazı kısıtlamalar oldu 'yapma' 'etme' şeklinde. Hem ipi koparamadılar, hem de süre istediler. Berlin’de bunların bir noktaya gelmesini bekliyoruz. Sonuçta biz barıştan yanayız, siyasi çözümden yanayız" diye konuştu.

'Desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz'

Akar, "Libya'da en kötü senaryo ne olur?" sorusuna ise "Libya'daki kardeşlerimizin (Sarraç yanlıları) mücadelesi sürecektir. Onlar son derece kararlı. Kendilerini asli unsur olarak kabul ediyorlar. Devletin başı kabul ediyorlar. Diğerlerini asi olarak görüyorlar. Biz de onların isteği doğrultusunda desteğimizi sürdürmeye devam edeceğiz" yanıtını verdi.

Libya'daki Türkiye askeri varlığının adını da ilk kez açıklayan Bakan Akar, "Libya eğitim işbirliği timimiz var orada. Mutabakat çerçevesinde onların askeri eğitim, işbirliği faaliyetlerini destekliyoruz" ifadelerini kullandı. Akar, Türkiye timindeki asker sayısının da ihtiyaca göre değiştiğini kaydetti.

İRAN VE ABD ARASINDAKİ TANSİYON DÜŞÜYOR

İran ile ABD arasında son günlerdeki gerginliğe de değinen Akar, "İran ve ABD arasındaki tansiyonun düşme eğiliminde olduğunu değerlendiriyoruz ve bunu telkin ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

İHA-DHA