birgün

15° AÇIK

TEKNOLOJİ 07.03.2018 16:53

Hurriyet.com.tr'ye erişim problemi

Hürriyet'in internet sitesinde yaşanan erişim sorunuyla ilgili açıklama yapıldı. Mahkemenin bir haber için verdiği erişim engeli kararının Turkcell'in hatası nedeniyle sorun yaşandığı belirtildi

Hurriyet.com.tr'ye erişim problemi

Hürriyet gazetesinin internet sitesi Hurriyet.com.tr'ye erişim sağlanamadığı bildiriliyor.

Erişim Sağlayıcıları Birliği tarafından "http://aidiyet.esb.org.tr/landpage?ms=http://www.hurriyet.com.tr/" adresine yönlendirilen Hürriyet'in sitesinde "ERROR 404 Page Not Found" hatası gözüküyor.

Twitter'da kullanıcılar, erişim sorununun Superonline ve Türksat hizmet sağlayıcılarında görüldüğünü yazıyor.

Erişim probleminin, Hurriyet.com.tr'ye yönelik bir erişim engeli getirilmesinden dolayı yaşandığı belirtiliyor.

5651 sayılı yasaya göre bir URL hakkında ister ilgili Bakanlık, Başbakanlık ya da Cumhurbaşkanlığı isterse Sulh Ceza Hakimliği aracılığıyla erşim engelleme kararı verildiyse bu ESB'ye bildiriliyor. ESB ise internet servis sağlayıcılarına bu kararı ileterek esayfalar erişime engelleniyor.

hurriyet-com-tr-ye-erisim-engeli-mi-geldi-436358-1.

BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan Twitter’da “hürriyet.com.tr alan adresine yönelik hiçbir erişim engeli bulunmamaktadır. Teknik bir arızadan kaynaklanan sorunun giderildiği raporlanmıştır” mesajını paylaştı.

HÜRRİYET'TEN AÇIKLAMA

Konuya ilişkin Hürriyet'ten yapılan açıklama şöyle:

Hürriyet’in edindiği bilgiye göre bu teknik sorun, Turkcell’den bir görevlinin, Denizli 2. Sulh Ceza Hakimliği’nin bir habere yönelik verdiği erişim engeli kararını uygularken yaptığı hatadan kaynaklanmıştır.

Mahkeme kararında engellenecek tek haberin adresi (URL) paylaşılırken “/” işareti sehven tek yerine çift yazılmıştır.

Diğer operatörler kararı olması gerektiği gibi uygularken, Turkcell görevlisi sehven yapılan bu hatayı fark etmeyip adresi olduğu gibi kopyalayınca, engelleme bu operatörde ana sayfaya yönelmiş ve söz konusu sorun oluşmuştur.

Turkcell hatanın bildirilmesi üzerine 18.00 sularında kullanıcıların hürriyet.com.tr’ye erişimini tekrar sağlamaya başlamıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur,

Hürriyet

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol