birgün

26° AÇIK

MEDYA 10.06.2020 14:59

Hürriyet ‘Cuma Sayfası’ çıkaracak: Sayfanın amacı ‘fazileti öğretmek’

Ahmet Hakan’ın genel yayın yönetmenliğine başlamasının ardından yandaşlık çizgisi daha da belirgin hale gelen Hürriyet’te ‘Cuma Sayfası’ konseptli yeni bir sayfanın hazırlığı yapılıyor. Gazete böylece, siyasi yandaşlığını ‘kültürel yandaşlık’la pekiştirecek

Hürriyet ‘Cuma Sayfası’ çıkaracak: Sayfanın amacı ‘fazileti öğretmek’

MEDYA SERVİSİ

Mart 2018’de Demirören Ailesi tarafından satın alınması ve bu satıştan yaklaşık 1,5 sene sonra Ahmet Hakan’ın genel yayın yönetmenliği görevini üstlenmesiyle iktidara daha yandaş bir tutum sergilemeye başlayan Hürriyet gazetesi, Erdoğan’a ‘hoş görünecek’ bir karar daha verdi.

Ahmet Hakan’ın bugünkü köşe yazısında yaptığı duyuruya göre, gazete yakında ‘Cuma Sayfası’ adında yeni bir konsepte başlayacak.

Sayfa dini içerikte olacak ve Ahmet Hakan’ın ifadeleriyle “Ahlakı, fazileti, erdemi, iyiliği öne çıkaran” bir anlayışla hazırlanacak.

NACİ ÖNCEL YAZACAK

Ahmet Hakan’ın yaptığı ‘Cuma Sayfası’ bilgilendirmesi şöyle:

“Araştırmacı-yazar Naci Öncel, Hürriyet için ramazan ayı içinde harika ramazan sayfaları hazırladı.

Naci Öncel, şimdi de cuma günleri “Cuma Sayfası” hazırlayacak Hürriyet okurları için.

Ahlakı, fazileti, erdemi, iyiliği öne çıkaran bir “Cuma Sayfası” geliyor.”

SİYASİ YANDAŞLIKTAN KÜLTÜREL YANDAŞLIĞA

Geçmiş dönemlerde “Türkiye’nin amiral gemisi” yakıştırması yapılan Hürriyet gazetesi, AKP iktidarının medyayı dönüştürme programının önemli halkalarından biri oldu.

Aydın Doğan’ın patronluğunu yaptığı dönemlerde gazete, bir süre AKP ile iyi ilişkiler geliştirmeye çalışsa da bu uyum istikrarlı olamadı. Hürriyet, Abdülkadir Selvi gibi, iktidara yakın önemli isimleri kadrosuna katmasına rağmen Erdoğan’ın istediği ‘tam yandaşlık’ pozisyonuna geçemedi.

Doğan da 2018’in Mart ayında Hürriyet ve CNN Türk’ün de aralarında olduğu medya organlarını Demirören Ailesi’ne sattı.

Demirören Ailesi’nin patron koltuğuna oturmasının ardından gazetedeki dönüşüm hızlandı. Eski kadrodan birçok gazetecinin işine son verilirken, üst kademelerde de önemli değişiklikler yapıldı.

Kasım 2019’da son dönemde yaptığı iktidar güzellemeleri ve muhalefete olan eleştirileriyle öne çıkan Ahmet Hakan, gazetenin genel yayın yönetmenliğine getirildi.

Ahmet Hakan’ın başa gelmesiyle gazetenin yayın dili hızla AKP’li medya organlarının diline benzemeye başladı. Gazetede yoğunluğu oldukça azalan eleştirel haberler ise neredeyse sona erdirildi. Erdoğan başta olmak üzere AKP kurmaylarının ise birinci sayfadaki görünürlük oranı arttı. Bu dönüşüme paralel olarak Hürriyet’in satışları da hayli düştü.

Hürriyet’in ‘Cuma Sayfası’ hamlesi, politik yandaşlığın ‘kültürel yandaşlık’la pekiştirilmeye çalışıldığı anlamına geliyor. Öyle görünüyor ki gazete, politik olarak desteklediği siyasal İslamcı anlayışı, ‘Cuma Sayfası’ konseptiyle kültürel ve etik olarak da meşrulaştırmak için çaba gösterecek.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız