birgün

24° AÇIK

GÜNCEL 08.11.2019 14:45

Hürriyet'teki işten çıkartmalara tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, Hürriyet gazetesinde gazeteci kıyımı yapıldığını bildirerek, basının tek tipleştirildiğini ve haberciliğin tükenme noktasına getirildiğini ifade etti

Hürriyet'teki işten çıkartmalara tepki

BİRGÜN/ ANKARA

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli Ağbaba, Türkiye’de sendika hakkının anayasal bir hak olduğunu bildirerek, “İşten çıkartılan çalışanlar anayasal haklarını kullanarak sendika üyesi olmuşlardır. Hürriyet gazetesi yönetimi çalışanların sendika üyeliği hakkına saygı göstermeyerek açık bir suça ve hukuksuzluğa imza atmıştır” dedi.

SENDİKA HAKKINA SAYGI DUYULMALIDIR

Ağbaba, Hürriyet gazetesi çalışanı 45 emekçinin haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkartıldığını vurgulayarak, “Basın emekçilerinin sırf sendika üyesi oldukları gerekçesi ile işten atılmaları bağımsız ve tarafsız medya ilkesi ile asla bağdaşmamaktadır. Hürriyet Gazetesi, çalışanlarının sendika hakkına saygı duymalı ve derhal bu hatadan geri dönmelidir” ifadelerini kullandı.

Hürriyet Gazetesi yönetiminin gazetecilerin işten çıkarılma süreçlerinin ayrı ayrı hukuksuzluk barındırdığını belirten Ağbaba, “İş Kanunu'na göre işverenin iş akdine son verme koşulları bellidir. Hiçbir çalışan haklı bir neden gösterilmedikçe bu şekilde işine son verilemez” diye belirtti.

ÇALIŞANLARIN ALACAKLARI ÖDENMELİDİR

Hürriyet Gazetesi çalışanlarının kıdem hakkı, ihbar tazminatları ve geçmişe dönük alacaklarının ödenmesi gerektiğinin altını çizen Ağbaba, “Sendika üyeliği gerekçesi ile hiçbir çalışanın işine son verilemeyeceği gibi çalışanların bu şekilde işten çıkarılmaları asla ve alsa kabul edilemeyecek bir durumdur. Hürriyet gazetesinde işten çıkartılan emekçilerin yanında olduğumuzu bir kez daha belirtiyor çalışanların haklarına yönelik hiçbir saldırıyı asla kabul etmiyoruz” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız