birgün

8° AÇIK

EKONOMİ 10.02.2019 10:44

İade edilen ihraç ürünleri ne oluyor?

CHP İstanbul Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Dr. Ali Şeker, Ticaret, Sağlık ve Tarım bakanlıklarına ayrı ayrı soru önergesi vererek, temel kriterlere uymadığı için iade edilen ihraç ürünlerinin akıbetini sordu. Şeker, “İhracat yapılan ülkelerin kendi vatandaşlarına yedirmeyi uygun görmeyip kimyasal kalıntı veya başka gerekçelerle iade ettiği meyve sebze ve diğer […]

İade edilen ihraç ürünleri ne oluyor?

CHP İstanbul Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Dr. Ali Şeker, Ticaret, Sağlık ve Tarım bakanlıklarına ayrı ayrı soru önergesi vererek, temel kriterlere uymadığı için iade edilen ihraç ürünlerinin akıbetini sordu. Şeker, “İhracat yapılan ülkelerin kendi vatandaşlarına yedirmeyi uygun görmeyip kimyasal kalıntı veya başka gerekçelerle iade ettiği meyve sebze ve diğer gıda ürünleri ne oluyor? Bu ürünler imha edilmek yerine iç piyasaya sürülüyorsa, bu durum ülkemizin kendi yurttaşlarının sağlığını hiçe sayması anlamına gelir” dedi.

316 VAKA Türkiye’den

Şeker, ürün analizlerinde saptanan uygunsuzlukların derlendiği ‘Gıda ve Yemde Hızlı Alarm Sistemi (RASFF) 2017 Raporu’na dikkat çekti. Bu rapora göre, AB tarafından AB’nin gıda güvenliği kriterlerine uygun olmadığı için bildirimi yapılan 3 bin 832 vakanın 316’sı Türkiye kaynaklı. Türkiye kaynaklı gıda ürünleri hakkında 83 kez meyve ve sebzede tarımsal ilaç (pestisit) kalıntısı bildirimi, 70 meyve ve sebzede aflotoksin (kanser hastalığı etmeni olan küf) bildirimi, 65 kez kabuklu yemişlerde aflotoksin (kanser hastalığı etmeni olan küf) bildirimi, 70 kez kuru incirde mikotoksine (kanser vb. pekçok hastalık yapıcı bir çeşit küf) bildirimi, 57 kez kırmızı biberde pestisit kalıntısı bildirimi yapılmış.

CHP İstanbul Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi Dr. Ali Şeker

İhracat yapılan ülkelerin bu gerekçelerle kabul etmeyip geri gönderdiği ürünlerin akıbetinin belirsiz olduğunu vurgulayan Şeker, bu durumun yurttaşları endişelendirdiğini belirtti. İade edilen ürünlerin iç piyasaya sürülmesi durumunda tüketicinin bilgilendirilmesi gerektiğini söyleyen Şeker, “Vatandaş ne yediğini, içtiğini, tükettiğini, çoluğuna çocuğuna ne yedirdiğini bilme hakkına sahip olmalı. AB’nin ürünler için talep ettiği asgari kriterler ülkemizde de benimsenmeli. Bu standartlar ülkemizde aranmadıkça halk sağlığını tehdit eden bu gıdalar vatandaşlarımızca tüketilmeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız