birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 30.07.2021 18:51

İBB, 302 havalimanı taksisinin çalışma ruhsatını yeniden askıya aldı

İBB, 302 taksinin önceki yaptırımların nedenini oluşturan İBB sistemine yanlış/hatalı belge yüklenmiş olması durumunu düzeltmediğini tespit etti. Taksilere “şartlı yaptırım” uygulamaya başladı ve çalışma ruhsatlarını tekrar askıya aldı.

İBB, 302 havalimanı taksisinin çalışma ruhsatını yeniden askıya aldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), daha önce belirlenen UKOME şartlarını yerine getirmeleri konusunda uyarılan, ancak verilen sürede e-belediye sistemine doğru verileri girmeyen 302 havalimanı taksisinin çalışma ruhsatını yeniden askıya aldı.

İBB, fahiş fiyat, uzun yoldan dolandırma, yolcudan daha fazla ücret alma gibi birçok sorunun önüne geçmek için; UKOME tarafından daha önce belirlenen şartları uygulamadığı gerekçesiyle 397 aracın güzergâh kullanım izin belgelerini geçtiğimiz günlerde askıya almıştı. İlgili araçlara, yasal sorumluluklarını yerine getirmeleri yönünde daha önce uyarı yapılmıştı. Tarafların 26 Temmuz’da bir araya gelmesi sonucunda taksilere süre verilerek, çalışma belgeleri entegrasyon sağlanana kadar tekrar aktif hale getirilmişti.

Ancak, İstanbul Havalimanı’nda hizmet veren bu taksilerin ilk olarak 150’sinin, nihai olarak ise 302’sinin, önceki yaptırımların nedenini oluşturan İBB sistemine yanlış/hatalı belge yüklenmiş olması durumunu düzeltmediği tespit edildi.

İBB Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü (TUHİM), bu nedenle güncel Taksimetre Metrolojik Muayene Belgelerini ibraz etmelerine kadar, 302 taksiye “şartlı yaptırım” uygulamaya başladı ve çalışma ruhsatlarını tekrar askıya aldı.

Bu şartlı yaptırım kapsamında; belgeleri askıya alınan esnaftan, İBB sisteminde gerekli düzeltmeleri yapanların geçici çalışma ruhsatları tekrar aktif hale getirilecek.

Ruhsatı askıya alınan taksiler, trafik kontrolü yapan polis ve jandarma ekiplerinin denetimlerinde, bu belgeleri ibraz edemeyeceklerinden, cezai işleme tabi tutulacak ve araçları bağlanacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol