İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yeni atanan ABD Ankara Büyükelçisi Jeffry Lane Flake’i Saraçhane’deki makam odasında misafir etti. İmamoğlu görüşmede, “Türkiye'nin her zaman iyi ilişkilerde olmasının çok değerli olduğunu bildiğim Amerika Birleşik Devletleri sürecinde, İstanbul'un da iyi ilişkilerin önemli bir merkezi olmasını diliyorum” mesajı verdi.

İBB Başkanı İmamoğlu, ABD Büyükelçisi Flake ile görüştü

Yeni atanan ABD Ankara Büyükelçisi Jeffry Lane Flake ve eşi Cheryl Flake, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu Saraçhane’deki makamında ziyaret etti. Görüşmeye, ABD İstanbul Başkonsolosu Daria L. Darnell de katıldı.

Kendisine ‘nezaket ziyaretinde’ bulunan Büyükelçi Flake ve eşini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getiren İmamoğlu, “İstanbul, dünyanın en önemli şehirlerinden birisi ve dünyayla olan bağının en kuvvetli olması gereken kentlerden birisi. Zira bu yüzyılın şehirlerin yüzyılı olacağını düşünüyorum. Bu duyguyla, göreve geldiğim günden beri hem Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliğiyle hem de Sayın Başkonsolosla yürüttüğümüz güzel ilişkilerin, sizin bu yeni görev döneminizde çok daha iyi yerlere gelmesini elbette diliyorum” dedi.

İMAMOĞLU’NDNA ABD-TÜRKİYE İLİŞKİLERİNE DAİR MESAJ

Ziyaret öncesinde, restorasyon çalışmaları yaklaşık 6 ay sonra bitecek olan tarihi Bozdoğan Kemeri’nde incelemelerde bulunduğu bilgisini Büyükelçi Flake ile paylaşan İmamoğlu, “Hemen yanı başımızdaki bir su kemerinde, 1’nci yüzyıldan kalma bir su kemeri temelini yerinde gördüğüm gibi; bugüne kadar gelen hem Roma döneminin hem Bizans döneminin hem de Osmanlı döneminin su kemerini hissederek burada sizi ağırlıyorum. Dolayısıyla dünyanın büyük bir mirasını İstanbul'da yaşattığımızı biliyorum. Bu duyguyla Türkiye'nin her zaman iyi ilişkilerde olmasının çok değerli olduğunu bildiğim Amerika Birleşik Devletleri sürecinde, İstanbul'un da iyi ilişkilerin önemli bir merkezi olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

“ASKIDA FATURA”NIN DETAYLARINI PAYLAŞTI

Büyükelçi Flake de ‘İstanbul bulunmaktan mutluluk duyduğunu’ ifade etti. İBB’nin, uyguladığı “Askıda Fatura” projesinin, 2021 yılı “Bloomberg Küresel Belediye Başkanları Yarışması”nı kazanmasına değinen Flake, uygulamanın detayları hakkında bilgi aldı.

İstanbul’un kalabalık bir şehir olduğunu kaydeden ve nüfusunu merak eden Flake, Arizona’da 2 senatör olarak 7 milyonu temsil ettiklerini ifade etti. İmamoğlu ve Büyükelçi kalabalık ailelerde büyümenin, yönetim noktasında kişiye daha fazla anlayış, hoşgörü kazandırdığından da bahsetti.

İmamoğlu ve Flake’in görüşmede, ‘muhtemel iş birliği alanları ve yerel girişimleri destekleme konularında fikir alışverişinde bulunduğu’ aktarıldı.