birgün

24° AÇIK

İBB Bilimsel Danışma Kurulu'ndan ikinci dalga uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilimsel Danışma Kurulu, salgınla ilgili son gelişmeleri değerlendirdi ve tespitlerini sıraladı. Online olarak yapılan toplantıda, normalleşme sürecinin, özellikle İstanbul’da maske ve fiziksel mesafe kural ihlallerini de beraberinde getirebileceğine vurgu yapıldı

GÜNCEL 01.06.2020 08:50
İBB Bilimsel Danışma Kurulu'ndan ikinci dalga uyarısı
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Bilimsel Danışma Kurulu, Koronavirüs salgınında gelinen noktayı ve normalleşme sürecinde alınacak tedbirleri masaya yatırdı. Normalleşme sürecindeki çelişkiye dikkat çeken kurul, “AVM’ler açılırken; park, bahçeler açılmıyor. Kreşler açılıyor ama 18 yaş altının sokağa çıkması halen yasak. İkinci dalga ekim ayı gibi gelebilir. Şu an en zorlu süreç başladı” açıklaması yaptı.

Normalleşme sürecinin, özellikle İstanbul’da maske ve fiziksel mesafe kural ihlallerini beraberinde getirebileceğine vurgu yapıldı.

Önceki gün telekonferansla gerçekleştirilen toplantıda şu tespit ve önerilerde bulunuldu:

“Eylül, ekim ayında ise tatil bölgeleri için ciddi bir sıkıntı yaşanması bekleniyor. Son dönemde artan bir sosyalleşme var. AVM’ler açılırken; park, bahçeler açılmıyor. Kreşler açılıyor ama 18 yaş altının sokağa çıkması halen yasak. İstanbul’da bir rahatlama söz konusu. Fiziksel mesafeye uyulmuyor. İkinci dalga ekim ayı gibi gelebilir. Şu an en zorlu süreç başladı. Evden çalışma sistemi bir süre daha devam etmeli.”

Kurul, 18 Mayıs tarihli İstanbul Valiliği genelgesine uygun olarak toplu ulaşımda yüzde 50 doluluk uygulamasının sürdürüleceğini ve maske zorunluluğuna devam edileceğini kaydetti. Danışma Kurulu’nun değerlendirmesinin ardından İBB, park bahçeleri, oyun alanlarını, tuvaletleri, İSPARK’ları, yüzde 50 kuralına uyulması şartıyla kütüphaneleri, açık alanları açacak. Beltur, sosyal tesis, kafe ve lokantalar ise ikinci aşamada değerlendirilecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol