birgün

18° AÇIK

GÜNCEL 17.05.2021 22:23

İBB’den 'dezenfektan soruşturması' çıkışı: Bazı bakanlıkların 175 TL’ye aldığı dezenfektanlarla ilgisi bulunmamaktadır

İçişleri Bakanlığı'nın İBB’nin, pandeminin başlangıç döneminde yaptığı 15 bin litrelik dezenfektan alımı ihalesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla başlattığı soruşturmaya ilişkin açıklama yapan İBB Sözcüsü Ongun, “Dezenfektanın gerçek litre fiyatı 3.70 TL’dir. Bazı bakanlıkların 175 TL’ye aldığı dezenfektanlarla da ilgisi bulunmamaktadır” dedi.

İBB’den 'dezenfektan soruşturması' çıkışı: Bazı bakanlıkların 175 TL’ye aldığı dezenfektanlarla ilgisi bulunmamaktadır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, İBB’nin koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında dezenfektan alması üzerine İçişleri Bakanlığı ‘ihalede devletin zarara uğratıldığı’ iddiasıyla Ekrem İmamoğlu hakkında ön inceleme başlatılmasına ilişkin açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İmamoğlu’na yönelik yeni bir soruşturma hazırlığına konu olan dezenfektanın gerçek litre fiyatının 3.70 lira olduğunu aktaran Ongun, “Dezenfektanın gerçek litre fiyatı 3.70 TL’dir. Kür halindedir, 1 litreden 20 litre dezenfektan elde edilir. Bazı bakanlıkların 175 TL’ye aldığı dezenfektanlarla da ilgisi bulunmamaktadır” ifadelerini kullandı.

DEZENFEKTAN SORUŞTURMASI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında son olarak koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında dezenfektan alması üzerine ‘ihalede devletin zarara uğratıldığı’ iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Ticaret Bakanlığı döneminde, kendi aile şirketinden bakanlığına dezenfektan aldığı belirlenen Ruhsar Pekcan hakkında hiçbir inceleme, soruşturma yoluna gidilmemişken İmamoğlu hakkında inceleme başlatılması “siyasi” olarak yorumlanmıştı.

Öte yandan İmamoğlu ise konuya ilişkin müfettişlere sunduğu savunma dilekçesinde “harcama ve ihale yetkilisi” sıfatını taşımadığını bildirmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol