birgün

14° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 29.03.2020 10:36

İBB'den 'metro inşaatı' iddialarına yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), Başakşehir Şehir Hastanesi metro ve karayolu inşaatlarını durdurduğu iddialarına İBB’den yanıt geldi

İBB'den 'metro inşaatı' iddialarına yanıt

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB), Başakşehir Şehir Hastanesi metro ve karayolu inşaatlarını durdurduğu iddialarına İBB’den yanıt geldi.

İBB, Başakşehir Şehir Hastanesi ulaşımı için yapılan metro çalışmalarının 2017’de, karayolu inşaatının ise 2018’de İBB Eski Yönetimi tarafından durdurulduğunu açıkladı. Açıklamada, “Ulaşım yolları ile ilgili yapılan çalışmaların durdurulmasının yeni dönemde yapıldığı izlenimi yaratılmak istenmektedir” denildi.

İBB ESKİ YÖNETİMİ FİRMAYI DOLMABAHÇE’YE YÖNLENDİRDİ

İBB’nın açıklamasına göre karayolu inşaatı 2018 Temmuz ayında İBB Eski Yönetimi tarafından durduruldu. İnşaatı yapmakta olan müteahhit firma ise aynı torba ihalenin devamı olarak, Dolmabahçe-Ortaköy Karayolu Tüneli inşaatına yönlendirildi.

Temmuz 2018’den bugüne dek Başakşehir Şehir Hastanesi karayollarına ilişkin herhangi bir çalışma yapılmadı.

METRO ÇALIŞMALARI 2017’DE DURDURULDU

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı inşaatına Mart 2017’de başlandığı hatırlatılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Aynı yılın Aralık ayında ise dönemin İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın 131 sayılı yazısı ile hattaki tüm çalışmalar durduruldu. 2018 Mart ayında ise ‘Başkanlık Oluru’ ile çalışmalar yeniden başlatılmasına karşın projeye herhangi bir finans sağlanamadı. Yüklenici firmaya ödeme yapılmadığı için metro inşaatı Ekim 2018 itibariyle İBB eski yönetimi döneminde tekrar durduruldu.”

“ULAŞTIRMA BAKANLIĞI GİRİŞİMDE BULUNMADI”

İBB’nin açıklamasında, hastane için çevre yollarının birinci öncelik olduğunun 25 Aralık 2019’da İstanbul Valiliği’nde yapılan toplantıda dile getirildiği, İBB yetkililerinin ise kaynak yetersizliği nedeniyle bu yolların tamamlanamayacağını söylediği belirtildi.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya İBB’nin konuyu bir yazı ile kendilerine iletilmesi halinde Ulaştırma Bakanlığını devreye sokmaya çalışacağını ifade etmesine rağmen bu tarihten sonra, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın gerek karayolu gerekse de metro inşaatı konusunda herhangi bir girişimde bulunmadığı vurgulandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız