birgün

20° AÇIK

İBB: Deniz taksilerden kısa sürede 500 bin lira gelir elde edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), güncel piyasa değeri olan 210 milyon TL’nin çok altında, 84 milyon 950 bin TL’lik bir bedelle İstanbul'a kazandırdığı Deniz Taksilerden kısa sürede yaklaşık 500 bin lira gelir elde edildiğini, üretimi devam edenlerin de denize inmesiyle bu rakamın yıllık 59 milyon TL’ye ulaşacağı açıkladı.

GÜNCEL 14.04.2022 18:03
İBB: Deniz taksilerden kısa sürede 500 bin lira gelir elde edildi
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden (İBB), yapılan açıklamaya göre; yeni nesil ve çevreci ulaşım aracı Deniz Taksilerin 10 araçtan oluşan filosu, yapımı biten 15’inin daha eklenmesiyle 25'e çıktı.

Toplamda 50 araçlık bir filoya sahip olacak Deniz Taksiler için İBB ile Şehir Hatları arasında 12 Ağustos 2021 tarihinde sözleşme imzalanmıştı. Sözleşme bedeli 84 milyon 950 bin TL olan projenin o dönemki piyasa değeri ise 134 milyon TL idi. İBB, kendi imkanlarıyla aracı üreterek 49 milyon TL tasarruf sağladı. Ayrıca ağırlıklı olarak gençlerin istihdam edildiği Deniz Taksilerde 176 kişi de iş sahibi oldu.

Güncel araştırmalara göre ise bu değerin 210 milyon TL’ye ulaştığı hesaplandı. İBB, yaptığı bu proje ile düşük maliyetli 50 adetlik Deniz Taksi filosuna sahip olurken yolcu gelirleri haricindeki yaklaşık iki yıllık işletme maliyetini de daha satın alma aşamasında elde etmiş oldu.

Seferlerine 1 Aralık 2021’de başlayan Deniz Taksiler, günlük ortalama üç sefer gerçekleştirdi. Bu seferlerden de yaklaşık 500 bin TL ciro elde etti. Yolcu sayısı giderek yaygınlaşan Deniz Taksi'de her bir aracın günlük 12 sefer yapması planlanıyor. Bunun karşılığında da yıllık 59 milyon gelir öngörülüyor.

8 YENİ TEKNE GELİYOR

Üretimi tamamlanarak İBB’ye teslim süreci devam eden 8 Deniz Taksi, çok yakında seferlerine başlayacak. Tersanede denize çıkmak için bekleyen yeni araçlar, seferlerini tamamlayan Deniz Taksilerle aynı alanda tutuluyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol