birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 21.09.2021 21:22

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat'tan, Cumhurbaşkanı'nın danışmanına tepki

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye’den kaçırılan ve Şile'deki Bozgoca Camii'ne ait olduğu belirtilen kayıp kitabeyi Hollanda'da düzenlenen müzayededen satın almasına tepkiler devam ederken İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, eleştirilere yanıt verdi.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Polat'tan, Cumhurbaşkanı'nın danışmanına tepki

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye’den kaçırılan ve Şile'deki Bozgoca Camii'ne ait olduğu belirtilen kayıp kitabeyi Hollanda'da düzenlenen müzayededen satın almasına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı İsmail Cesur'dan tepki geldi.

Twitter üzerinden açıklama yapan Cesur, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Yahya Coşkun'un konuya ilişkin yaptığı açıklamayı alıntılayarak söz konusu eserin iadesi için diplomatik çalışmaların sürmesine rağmen İBB’nin 'şımarık çocuk' gibi davrandığını söyledi.

Bunun üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Danışmanı İsmail Cesur'a tepki gösterdi. Polat, " İBB, İnterpol bildirimi yapılmış ve durdurulması sağlanmış müzayadelerden eser almaz" dedi.

Polat şu açıklamada bulundu:

"Dünden bu yana bir Osmanlı Camisi’nin kitabesini son anda kurtarmamız neredeyse suç oldu. Geçen cuma satılmış kitabeyi kimse dert etmedi, haber yapmadı. Dün İBB’nin aldığını paylaştığımızda suç oldu.. Müzayedede rekabet ettiğimiz Katarlılar alsaydı kimse üzülmeyecekti demek ki.

Son ana kadar tarihi kitabenin satıştan çıkarılmasını bekledik. Müzayede başlayıp esere başkaları teklif vermeye başlayınca kimse almasın diye son çare müzayedeye online katılarak eseri kurtardık. 4600 Euro’ya tarihi camiden kalan son parça olan kitabeyi İstanbul’a kazandırdık. BB, İnterpol bildirimi yapılmış ve durdurulması sağlanmış müzayadelerden eser almaz. İBB, İstanbul’a ait tarihi bir cami kitabesi, yabancı ellere geçmesin diye gereğini yapmış ve eseri satın almıştır. Asılsız suçlamalar, konuyu manipüle etmek isteyenlerin ifadeleridir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol