birgün

19° AÇIK

GÜNCEL 27.06.2018 13:59

İBB, 'gökkuşağı'nı yıkıp yürüyen merdiven yapacak

İBB, 'gökkuşağı'nı yıkıp yürüyen merdiven yapacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul’un yaya yokuşları için yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Buna göre yokuşlara yürüyen merdiven yapılacak. Proje ilk etapta Beyoğlu, Fatih ve Eyüp’teki 3 yokuşta başlatılacak.

Habertürk'ten Mehmet Demirkaya'nın haberine göre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, özellikle engelliler ve yaşlılar için büyük sorun olan yaya yokuşlarına yönelik bir projeyi hayata geçiriyor. İBB’nin hazırlıklarını kent genelinde başlattığı ve ihalesini açtığı projeyle yokuşlara yürüyen merdiven yapılacak. İBB Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü’nün İstanbul genelini kapsayan ihalesine şimdilik 3 yokuşa yürüyen merdiven yapım işi kondu.

23 Temmuz 2018 tarihinde yapılacak olan ihaleye göre, 3 yürüyen merdivenden biri, Beyoğlu’nda olacak. Salıpazarı’ndan Cihangir’e çıkan Enli Yokuşu adlı, beton merdivenli yaya sokağında yürüyen merdiven çalışacak. Meclis-i Mebusan Caddesi’ni İlyas Çelebi Sokağına bağlayan merdivenli yokuş yaklaşık 85 metre uzunluğunda. Beton merdivenleri gökkuşağı renklerine boyanmaya başladığı yakın geçmişte, Enli Yokuşu merdivenleri de boyanmış, medyada yer almıştı.

İkinci yürüyen merdiven inşaatı, Fatih Cibali’de yapılacak. Şimdi Medipol Üniversitesi olan eski Tekel binasını Zeyrek’e doğru geçince, Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Fil Yokuşu Aralığı'na yürüyen merdiven konulacak. Atatürk Bulvarı’nı, Fil Yokuşu sokağına bağlayan Fil Yokuşu Aralığı yaklaşık 50 metre uzunluğunda.

İBB’nin yapacağı üçüncü yürüyen merdiven inşaatı ise Eyüp’te olacak. Bahariye Mevlevihanesi’nin kuzeyinde yer alan merdivenli Neşe Sokak, Ecdat Sokak ile Sayfiye Sokağı birleştiriyor. Haliç’in batı yamacında yer alan Neşe Sokak da yaklaşık 50 metre uzunluğunda.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız