birgün

19° PARÇALI BULUTLU

İBB kar yağışına karşı alarma geçti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) verilerine göre, Cuma (yarın) erken saatlerden itibaren Balkanlar üzerinden gelmesi beklenen Sibirya kökenli yeni bir soğuk hava dalgasının Marmara bölgesine giriş yapacağı tahmin ediliyor. İBB, yaklaşan bu yağış ortamı üzerine, her tür olumsuzluğa karşı anında müdahale etmek amacıyla, 7 bin personelle alarm durumuna geçti.

GÜNCEL 11.02.2021 15:52
İBB kar yağışına karşı alarma geçti
Abone Ol google-news

İBB AKOM verilerine göre, İstanbul’da bugün akşam saatlerinden itibaren lodos yönlü rüzgârın tekrardan etkisini arttırarak aralıklarla fırtına şeklinde (30-60 km/s) etkili olmaya devam edeceği; beraberinde, aralıklarla sağanak yağmur geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor.

Soğuk havanın, Cuma ve Cumartesi günü de etkisini göstereceği, sıcaklığın 3°C’ler civarına gerileyeceği beklentisi de paylaşıldı. AKOM verilerinde Cumartesi’yi Pazar’a bağlayan gece beklenen kar yağışının yaşanacağı bilgisine yer verildi.

YAĞIŞLAR ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA DA DEVAM EDECEK

Sibirya kökenli soğuk hava dalgasının önümüzdeki hafta da etkili olmaya devam edeceği, 0°C’nin altına gerilemesi beklenen sıcaklıklar ile birlikte, kuvvetli kar yağışı geçişlerinin yaşanacağı tahmin ediliyor.

İBB, kent hayatının normal seyrinde devam etmesi için hazırlıklarını yaptı. Kentin komuta merkezi AKOM’da tüm İBB birimleri, alarm durumuna geçti. İBB, kış şartlarıyla mücadele çalışmalarında bu yıl 1.351 araç- iş makinesi ve 7.031 personeli ile görev yapacak.

Kar küreme ve tuzlama ekipleri, İstanbul’da 4 bin 23 km’lik sorumlu yol ağında, 434 müdahale noktasında olumsuzluklara karşı hazır bekletilecek ve müdahale çalışmalarını yürütecek.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da yarın akşam saatlerinde hazırlık çalışmalarını yerinde denetleyecek. Aksama yaşanmaması için, arkadaşlarına her türlü önlemin alınması talimatını veren İmamoğlu, süreci çok yakından izlemeye devam edecek.

İstanbul genelinde 60 noktada kurulan BEUS’tan (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) gelen mesajlar doğrultusunda ekipler çalışmalarını yürütecek, ekiplerin takibi ve yönlendirilmesi araç takip sistemi üzerinden sağlanacak. Kritik noktalara kutu tuzlar bırakıldı. Üstgeçitler, otobüs durakları, meydanlar, gibi kritik noktalarda kar birikintilerine ve buzlanmalara ekipler tarafından müdahale edilecek.

Sokakta yaşayan evsiz yurttaşlar zabıta ekipleri tarafından toplanıp sağlık kontrollerinden geçirildikten sonra evsizler için hazırlanan İBB tesislerinde misafir ediliyor. Halihazırda 261 erkek (124 Florya ve 137 Esenyurt’ta), 24 kadın (Kayışdağı) olmak üzere 285 evsiz misafir ediliyor.

Sokak hayvanlarının beslenmelerine ve tedavilerine yönelik Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü ekipleri tarafından çalışmalar da devam ediyor. Yoğun kar yağışlarında mobil büfeler ile hastanelerin acil servisleri, iskeleler ve yollarda trafikte bekleyen sürücülere sıcak içecek, çorba ve su servisi sunulacak.

İBB'NİN HAZIRLIKLARI ŞU ŞEKİLDE:

Personel Sayısı: 7.031
Araç ve iş Makinesi Sayısı: 1.351
Tuz Stoku: 260.000 ton
Kutu Tuz (kritik noktalara): 300 adet
Solüsyon Durumu: 64 tank (1.290 ton kapasite, saatte 25 ton üretim)
Traktör Sayısı (köy yolları için): 147
Vinç - Kurtarıcı Sayısı: 13
Metrobüs Güzergâhı : 110 km (33 iş makinesi)
Buzlanma Erken Uyarı Sistemi : 60 istasyon

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol