“İBB’nin gelecek 5 yılına ilişkin kararlara imza atılıyor”

16.04.2019 14:20 GÜNCEL
Eski CHP Milletvekili ve Gazeteci Barış Yarkadaş, Ekrem İmamoğlu’na mazbatası verilmediği için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı görevini sürdüren AKP’li Mevlüt Uysal’ın peşi sıra ihaleler yaptığını ve belediyenin gelecek beş yılına ilişkin kararlara imza atıldığını söyledi. Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Yarkadaş, “AKP, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 45 katrilyonluk bütçesini beş yıl daha yönetmek istiyor ve bu yüzden […]

Eski CHP Milletvekili ve Gazeteci Barış Yarkadaş, Ekrem İmamoğlu’na mazbatası verilmediği için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı görevini sürdüren AKP’li Mevlüt Uysal’ın peşi sıra ihaleler yaptığını ve belediyenin gelecek beş yılına ilişkin kararlara imza atıldığını söyledi.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Yarkadaş, “AKP, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 45 katrilyonluk bütçesini beş yıl daha yönetmek istiyor ve bu yüzden mazbatanın verilmesini engellemeye çalışıyor. “Hak arıyoruz” adı altında yapılan engellemelerin gerçek sebebi 45 katrilyonluk ranttır” dedi.

“İBB’nin yeni başkanı olarak Ekrem İmamoğlu seçilmiş olmasına rağmen, AKP’li Mevlüt Uysal ve arkadaşları peşi sıra ihaleler yapıyor” ifadelerini kullanan Yarkadaş, “Temlikler veriliyor ve belediyenin gelecek beş yılına ilişkin kararlara imza atılıyor. Belediyenin araçları farklı kentlere hibe ediliyor” paylaşımını yaptı.

Yarkadaş, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Bir vahim iddia ise belediyenin iştiraklerinden olan İSPARK, İSTOÇ ve İSBAK’ın farklı bakanlıklara devredilme hazırlığının yapıldığı… Buna ilişkin çok güçlü duyumlar var. Umarım bu hazırlık iddiası doğru değildir. AKP, İBB’ye ilişkin tüm tasarruflarına son vermelidir.

Bugün İBB’nin iştiraklerinden olan SPOR AŞ’nin çalışanlarından çok sayıda şikayet geldi. İşe giriş çıkış kayıtlarının silindiği ve yandaş bir sendikaya üye olmaları için baskı yapıldığını iddia ediyorlar. AKP’li yetkilileri bu hukuk dışı tutumlarına son vermeye davet ediyorum.

“31 MART SEÇİMİNDEN ÖNCE İBB’YE DEVREDİLDİ Mİ?”

İBB’de açıklığa kavuşturulması gereken bir konu da şu: Atatürk Havalimanı’nın boşaltılan arazisinin işletim / kira hakkı 31 Mart seçiminden önce İBB’ye devredildi mi? Şimdi bu devir iptal edilmeye ve arazinin işletim hakkı yeniden bir bakanlığa mı verilmeye çalışılıyor?

Özetlemeye çalıştığım tablo, mazbatanın neden verdirilmek istenmediğini gösteriyor. İstanbul, AKP için bitmek tükenmek bilmez bir para / güç / rant kaynağıdır. O yüzden halkla inatlaşıyor ve seçimde ortaya çıkan iradeyi tanımamak için direniyorlar.

“AKP’NİN NEDEN DİRENDİĞİ ÇOK AÇIK DEĞİL Mİ?”

Şöyle bir düşünün: Bir bakanlığa devretmeye çalıştıkları İSPARK, 2018 yılında 358 milyon TL para topladı. Şirketin personel gideri dışında hiçbir harcama kalemi yok. Ama buna rağmen şirketin 2017 karı 1, 2018 karı ise 7 milyon TL. AKP’nin neden direndiği çok açık değil mi?”