Google Play Store
App Store

Adalar'da elektrikli minibüslerin kullanılmasını istemeyen vatandaşlar İBB önünde bir araya gelerek Adalar'ın yaya bölgesi olduğuna dikkat çekti.

Kaynak: AA
İBB önünde "azmanbüs" eylemi: "Adalar şehirleşmesin"
Fotoğraf: AA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İETT'nin Büyükada'da hizmete aldığı ve Adalıların "azmanbüs" olarak adlandırdıkları elektrikli minibüslere ilişkin, Fatih'te bulunan İBB binası önünde eylem yaptı.

İBB önünde bulunan Saraçhane Parkı'nda bir araya gelen eylemciler, "Adalar'da azmanbüs olamaz" eylemi yaptı.

Adalılar, "İktidarın provası mı?", "Hiç güzel olmadı", "Adalar şehirleşmesin" yazılı dövizler taşıdı.

Basın açıklaması yapan Dolunay Baykul, protesto haklarını kullanan Adalıları, polise şikayet eden İBB yönetimine karşı hayal kırıklığı yaşadıklarını söyledi.

"ADALILARIN, GÖZDAĞI AMACIYLA İFADEYE ÇAĞRILIYOR"

Baykul, "azmanbüs protestoları" nedeniyle Adalıların ifadeye çağrıldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Azmanbüsün önünde duran yayalar, İETT'nin talebiyle emniyet tarafından tartaklanarak gözaltına alındılar. Barışçıl, anayasal protesto hakkını kullanan Adalıların, gözdağı amacıyla karakola ifadeye çağırılmasına hâlâ devam ediliyor. Sayın Ekrem İmamoğlu; adalarımızla ilgili bütün sorunları bizimle birlikte çözebilirsiniz. Adalıları dışlayarak ürettiğiniz, üreteceğiniz çözümler kaçınılmaz olarak yeni sorunlara, gerginliklere ve size karşı telafisi mümkün olmayacak bir güven kaybına yol açacaktır. Katılımcı belediyecilik anlayışı gereği sesimizi duyunuz, yasalara uyunuz ve Adalar'ın doğasına, dokusuna, kültürüne aykırı azmanbüsleri derhal geri çekiniz."

Basın açıklamasının ardından kalabalık, şarkı söyleyerek dağıldı.