birgün

20° AÇIK

İBB Sözcüsü Murat Ongun: Müfettişler sadece terör soruşturması için gelmedi

İBB Sözcüsü Murat Ongun, İBB'de başlatılan 'özel teftiş' ile ilgili bakanlık tarafından belediyeye gönderilen müfettişlerin sadece 'terör' soruşturması için gelmediğini belirterek, "Göreve geldiğimizden beri yaptığımız tüm doğrudan teminler istendi. Göreve geldiğimiz günden bu yana verdiğimiz bütün ruhsatlarla ilgili belgeler istendi. 'Bir şeyi bulacağız' araştırması gibi" dedi.

GÜNCEL 08.01.2022 08:26
İBB Sözcüsü Murat Ongun: Müfettişler sadece terör soruşturması için gelmedi
Abone Ol google-news

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Sözcüsü Murat Ongun, katıldığı televizyon programında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun 'terörle iltisaklı personel çalıştırıldığı' iddialarının ardından bakanlık tarafından İBB'ye yönelik başlatılan 'özel teftiş' ile ilgili konuştu.

Ongun, "Sadece bu terör soruşturması olarak gelmedi müfettişler. Bunun içinde göreve geldiğimizden beri yaptığımız tüm ihaleler istendi. Göreve geldiğimizden beri yaptığımız tüm doğrudan teminler istendi. Göreve geldiğimiz günden bu yana verdiğimiz bütün ruhsatlarla ilgili belgeler istendi" dedi.

Ongun, "'Bir şeyi bulacağız' araştırması gibi" yorumunu yaptı.

"İBB 7 YIL DENETLENMEMİŞ"

İBB'nin 7 yıl boyunca denetlenmediğini söyleyen Ongun, şu ifadeleri kullandı:

"Burada iddia ediyorum ki, 17 Nisan 2001 gününden bugüne İBB'nin yaptığı uygulamanın aynısını Konya Büyükşehir de Malatya Büyükşehir de Bursa Büyükşehir de yapmıştır. Bize 'işe alırken sormadı' diyorlar ya, onlar da sormamıştır.

2012 yılından beri İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne müfettiş gelmedi bizim döneme kadar. Müfettişler tabi ki denetleyecektir, herkes denetlenmeli. 7 yıl denetlenmemiş."

"BU KONU SİYASİ BİR KONU"

İBB'ye yönelik yapılanların siyasi bir konu olduğu değerlendirmesini yapan Ongun, "Şuna benzer bir denetleme Türkiye'de başka bir belediyeye yapılıyor mu, ‘Bu işçileri işe alırken arşiv taraması yaptın mı?' diye. Bu konu siyasi bir konu. ‘557 kaydı var' demek tespittir. Nerede? Bu nasıl olur? Böyle bir kayıt varsa polis gider gözaltına alır, adli makamlara sevk edilir. Biz bunu bir bütçe görüşmesinde duyuyoruz. O günden bugüne neredeyse 1 ay geçti. Bu kişilerle ilgili öğrenebildiğimiz tek bilgi gazetelerdeki uydurmalar" ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun