birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

İBB 'Yıldız Kenter Tiyatrosu'nu almak istedi, AKP ve MHP engelledi!

Yıldız Kenter Tiyatrosu’nun Şehir Tiyatroları bünyesinde faaliyetini sürdürmesi için İBB tarafından satın alınması için hazırlanan komisyon raporu, AKP-MHP grubu tarafından son anda geri çekildi.

KÜLTÜR SANAT 18.07.2020 14:24
İBB 'Yıldız Kenter Tiyatrosu'nu almak istedi, AKP ve MHP engelledi!
Abone Ol google-news

İstanbul Şişli’de bulunan Yıldız Kenter Tiyatrosu’nun Şehir Tiyatroları bünyesinde faaliyetini sürdürmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından satın alınmasına dönük komisyon raporu, AKP-MHP grubu tarafından son anda geri çekildi. İBB Meclisi CHP Grup sözcüsü Tarık Balyalı, bu duruma tepki gösterdi ve "AKP için İstanbul’un önceliği diye bir şey yok, onlar için siyasetinin önceliği var” dedi.

ANKA'nın haberine göre Yıldız Kenter’in cenaze töreninde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yıldız Kenter Tiyatrosu’nun İBB bünyesine alınması sözü vermişti. İBB’ye bağlı Şehir Tiyatroları Müdürlüğü 4 Mart 2020 tarihinde İBB Başkanlığı’na yazı yazarak işlemleri başlattı.

ibb-yildiz-kenter-tiyatrosu-nu-almak-istedi-akp-ve-mhp-engelledi-758203-1.

İBB tarafından hazırlanan yazıda, 1968 yılında Kenter kardeşler tarafından kurulan Kenter Tiyatrosu’nun, Türkiye’de tiyatroyla özdeşleşen mekanların başında olduğunu belirtilerek, “Çok sayıda tiyatro sanatçısının yetişmesine hocalık yapan, tiyatronun mümtaz şahsiyetlerinin anısının Kenter Tiyatrosu’nda yaşadığı İstanbul’un kültür ve sanat hayatında önemli bir yeri olan Kenter Tiyatrosu’nun tarihsel özellikleri, sanatsal niteliği ve özellikle kurucularının tiyatronun duayenleri arasında yer alması bakımından değerlendirilmesi, yaşatılması ve sanat serüvenine Şehir Tiyatroları bünyesinde devam etmesinin düşünüldüğü” belirtildi.

Müdürlük, tiyatronun Şehir Tiyatroları Müdürlüğü’ne kazandırılması için gerekli iş ve işlemlerinin yapılmasını talep etti.

KOMİSYONDA 'EVET' DEDİLER

Şehir Tiyatroları’nın talebi üzerine İBB Emlak Müdürlüğü de teklif hazırladı. Kenter Sinemacılık Tiyatroculuk A.Ş.’ye ait olan tiyatro binasının bulunduğu taşınmazın satın alınmasını istedi. Konu Hukuk,-Altyapı, Mesken ve Emlak-Kültür ve Sanat komisyonları tarafından incelendi. Komisyonların ortak raporunda ise Kenter Tiyatrosu’nun İBB tarafından satın alınması uygun görüldü.

ibb-yildiz-kenter-tiyatrosu-nu-almak-istedi-akp-ve-mhp-engelledi-758204-1.

Fotoğraf: Yıldız Kenter

MECLİSTE GERİ ADIM ATTILAR!

Komisyon raporu, 17 Temmuz 2020 tarihli meclis oturumunda gündeme geldi ancak oylama öncesinde AKP-MHP grubu tarafından komisyona iade edildi. Raporun son anda komisyona geri çekilmesine tepki gösteren İBB Meclisi CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, tartışmalı geçen meclis oturumuna dikkat çekerek “Bu tam olarak bir intikam hareketidir. Bugün tartışmalar nedeniyle AKP’nin intikamcı davranışı yüzünden komisyona geri çekiliyor. Uzun süre konuşulmuş, tartışılmış sonuca bağlanmış. Bunların hiçbir önemi yok. AKP için İstanbul’un önceliği diye bir şey yok, onların siyasetinin önceliği var” dedi.

AKP’li Hukuk Komisyonu Başkanı Muhammed Kaynar da “Yıldız Kenter ismi ile ilgili bir sorun yok. Satın alınması talep edilen taşınmaz ile ilgili bazı teknik sıkıntılar olduğu ifade edildi. Bu çerçevede tapu kaydı ve satın alma amacı doğrultusunda teknik inceleme yapılması gerekiyor” savunmasını yaptı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol