birgün

13° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 02.02.2021 19:27

İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı ile görüştü. Görüşmede NATO ittifakının güçlendirilmesi yönünde fikir birliğine varıldı.

İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan ile görüştü

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile telefonda görüştü.

Görüşmede Türkiye-ABD ilişkileri ile Suriye, Libya, Doğu Akdeniz, Kıbrıs, Afganistan, Yukarı Karabağ, Covid-19 ve uluslararası iklim rejimi ele alındı.

Kalın-Sullivan görüşmesinde, iki müttefik ülkenin yeni dönemde güçlü, sürdürülebilir ve yapıcı bir ilişki modeli ortaya koyma beklentisi ifade edildi.

Görüşmede NATO ittifakının güçlendirilmesi, bölgesel ve küresel barış ve istikrara katkı sağlayacak adımların atılması yönünde fikir birliğine varıldı.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan arasındaki telefon görüşmesi hakkında açıklamada bulundu.

Açıklamada, "Sullivan, Biden yönetiminin ABD ile Türkiye arasında bağları yapıcı bir şekilde tesis etme, iş birliği alanlarını genişletme ve ihilafları etkili bir şekilde yönetme arzusunun altını çizdi" ifadelerine yer verildi.

Sullivan'ın, Biden yönetiminin NATO aracılığıyla transatlantik güvenliği güçlendirme niyetini aktardığı belirtilen açıklamada, yetkilinin, yönetimin Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alımının 'NATO'nun bütünlüğünü ve etkinliğini zayıflattığına dair endişelerini dile getirdiği' kaydedildi.

Öte yandan Yunanistan ile Türkiye arasındaki diyalog sürecine değinilen açıklamada, "Bay Sullivan, Türkiye ile Yunanistan arasındaki istikşafi görüşmelerin yeniden başlamasını memnuniyetle karşıladı ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres'in, Kıbrıs konulu müzakereleri sürdürme planlarına verdiği desteği dile getirdi" denildi.

Açıklamada ayrıca, Sullivan'ın Biden yönetiminin demokratik kurumları ve hukukun üstünlüğünü destekleme konusundaki geniş taahhüdünün altını çizdiği ifade edildi.

Bunun yanı sıra açıklamada, Kalın ile Sullivan'ın, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını ve iklim değişikliği gibi küresel zorluklar konusunda iş birliği ve karşılıklı endişeye neden olan bölgesel konularda yakın bir biçimde görüş alışverişinde bulunmada hemfikir oldukları belirtildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol