birgün

21° AÇIK

SİYASET 10.10.2019 23:57

İç motivasyon operasyonu

İçeride ve dışarıda ‘zor günler geçiren’ iktidar, harekâtı anında fırsata çevirdi. Kayyum protestoları ile eylemler yasaklandı, muhalefete soruşturmalar açıldı, muhalif yayınlara ise operasyonlarla gözdağı verildi. Erdoğan’ın “Millet İttifakı’nın parçalanması çok önemli” ifadesi, ‘iç motivasyon operasyonu’ yorumlarına yol açtı. CHP’li Özgür Özel, “Biz kimsenin burnunun kanamamasını düşünürken Erdoğan’ın ittifak konuşması kabul edilemez” dedi.

İç motivasyon operasyonu

HÜSEYİN ŞİMŞEK

İktidar, askeri harekâtı iki günde fırsata dönüştürdü. Eylemlerin yasaklanması, açılan soruşturmalar, muhalif yayınlara yönelik baskıların yanı sıra Erdoğan’ın Millet İttifakı’na yönelik sözleri, Saray Sözcüsü Altun ile yandaş gazeteci Selvi’nin yazısı zor günler yaşayan iktidarın harekatı iç motivasyon aracına dönüştürmek istediği şeklinde yorumlara yol açtı.

Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, dünkü köşesinde Suriye operasyonun AKP’li milletvekillerinin yürüyüşünü bile değiştirdiğini yazdı. “Suriye operasyonu AK Parti milletvekillerinin müthiş motive etmiş durumda” diyen Selvi, yazısında şu ifadelere yer verdi: “Önceden bir araya geldiklerinde AK Parti’yi konuşurlardı. Dün kuliste kulak kabarttım, o psikolojiyi üzerlerinden atmışlar, operasyonu tartışıyorlardı.” Washington Post'a yazan Cumhurbaşkanlığı İletişim Dairesi Başkanı Fahrettin Altun “ABD'nin kazanımlarını korumak ve tarihin tekerrür etmemesini sağlamak bizim çıkarımızadır” ifadesini kullandı. AKP’li cumhurbaşkanı Erdoğan ise Sırbistan dönüşünde ittifaklara yönelik çarpıcı açıklamalar yaptı. Erdoğan, “Adı Millet İttifakı ama milletten nasibini almamış. İttifakın zayıflaması, parçalanması çok önemli” dedi.

Erdoğan’ın operasyon sonrasında, “Millet İttifakı’nın zayıflaması, parçalanması çok önemli” şeklindeki sözlerini CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Salim Ensarioğlu değerlendirdi.

Özel, “Erdoğan’ın yaptığı açıklamayı muhalefet içerisinden herhangi bir siyasi yapsaydı, ‘Böyle bir durumda bunlar mı konuşulur’ derlerdi. Şimdi bu açıklamayı Erdoğan yaptığı için normal karşılanıyor” dedi.

SİYASİ NEZAKETSİZLİK

“Kendi yanlış dış politikaları nedeniyle Mehmetçiği oraya gönderdiler” diyen Özel, “Askerlerimizin burnunun bile kanamamasını düşünüyoruz ancak AKP ‘ittifak’ diyor. Hem bizlerden aldığı desteğe ‘milli birlik’ diyorlar hem de ittifakın parçalanması konusunu temel mesele yapıyorlar. Siyasi nezaketsizliği aşan bir durumla karşı karşıyayız. İttifakımızda bir sorun bulunmuyor” şeklinde konuştu.

İTTİFAKIN PARÇALANMASI MÜMKÜN DEĞİL

İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Salim Ensarioğlu da Erdoğan’ın açıklamalarına tepki gösterdi. İttifakın parçalanması gibi bir durumun mevcut şartlar içerisinde söz konusu olamayacağını dile getiren Ensarioğlu, “Önceki gün dört saat süren bir Genel İdare Kurulu toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantıda Millet İttifakı’nda herhangi bir sorun olmadığı, parçalanmasının söz konusu bile olmadığı dillendirildi. CHP ile aramızda yaşanan ufak sorunları parti içerisinde de yaşıyoruz. Çok doğal bir durumdur. CHP ile yakınlığımızı bitirip AKP ile anlaşmamız asla ve asla mümkün değildir” dedi.

AYIPTIR, YAZIKTIR, GÜNAHTIR

Erdoğan’ın askeri operasyon öncesinde böyle bir açıklama yapmasını ‘yanlış’ bulduğunu ifade eden Ensarioğlu, “Bu açıklamalar tabiri caizse, ‘ayıptır, yazıktır, günahtır.’ Milli bir mesele ortada dururken bu konuların gündeme gelmesini doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız