birgün

27° AÇIK

GÜNCEL 07.12.2019 08:44

İçeride yoksulluk dışarıda bolluk

Ekonomik kriz nedeniyle yoksulluk artarken Diyanet Vakfı, yurtdışındaki cami inşaatları için yarım milyar lirayı aşkın para harcadı. Vakfın Rusya’da yapımına devam ettiği Karaçay Çerkesya Külliyesi’nin yaklaşık maliyetinin 26 milyon avro olduğu öğrenildi

İçeride yoksulluk dışarıda bolluk

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

2020 yılı bütçe teklifine göre 10,5 milyar TL ödenek ile 16 bakanlıktan sekizinin bütçesini geride bırakan Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) yurtdışındaki cami inşaatları için harcadığı para dudak uçuklattı. Artan işsizlik ve giderek büyüyen enflasyon nedeniyle ekonomik daralma derinleşirken TDV’nin Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek, Kırgızistan, Kosova ve Rusya’da yapacağı toplam altı cami için yarım milyar liradan fazla para harcayacağı öğrenildi.
Eğitimden sağlığa, çevreden ulaşıma kadar birçok alandaki sorunu, ‘kaynak yetersizliği’ gerekçesiyle çözmeyen hükümet, yurtdışında cami inşa etmek için kolları sıvadı. Diyanet’in, ‘kara kutusu’ olarak nitelendirilen ve bütçesinin büyük bölümü fitre-zekât bağışlarından oluşan TDV, yurtdışındaki altı cami inşaatı için yüz milyonlarca lira bütçe ayırdı.

GEÇEN YIL ÜÇ CAMİ TAMAMLANDI

2018 yılında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da açılışına katıldığı Kırgızistan Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii’nin de aralarında yer aldığı yurtdışında toplam üç cami inşa eden TDV, altı yeni cami daha yapma kararı aldı. Vakfın geçen yıla ilişkin faaliyet raporunda, Arnavutluk, Makedonya, Bosna Hersek, Kırgızistan, Kosova ve Rusya’da inşası devam eden altı caminin de 2020 yılı içinde tamamlanacağı belirtildi.

Türkiye Diyanet Vakfı’nca yurtdışında yapılan ya da yapımı devam eden camilerin maliyetleri, kamu kaynaklarından yapılan yüksek harcamaları bir kez daha gözler önüne serdi. Edirne Selimiye Camii’nden esinlenerek projelendirildiği ifade edilen ve yapımına 2013 yılında başlanan KKTC Lefkoşe Hala Sultan Camii ve Külliyesi’nin maliyeti 49 milyon 720 bin TL olarak açıklandı. Camide aynı anda 7 bin 500 kişinin ibadet edebileceği bildirildi.

DÖRT CAMİYE YARIM MİLYAR LİRA HARCANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılışına katıldığı Bişkek Camii de 27 milyon 755 bin dolara mal edildi. Yaklaşık 35 dönüm arazi üzerine inşa edilen caminin 20 bin kapasiteli olduğu öğrenildi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ve Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın açılışına katıldığı, Cibuti’nin en büyük camisi olan Cibuti Sultan II. Abdülhamid Han Camii de maliyetiyle dikkat çekti. Tüm maliyeti Diyanet Vakfı’nca karşılanan cami için 7 milyon 980 bin dolar harcandı.

Temeli Kasım 2017’de Arnavutluk’ta atılan Tiran Namazgâh Camii ve Külliyesi de yüksek maliyetiyle öne çıktı. Toplam 20 bin metrekare alana sahip olan ve açılışı henüz gerçekleştirilmeyen cami için TDV kasasından 15,4 milyon Avro çıktı.

KKTC, Arnavutluk, Cibuti ve Kırgızistan’daki cami inşaatları için 353,5 milyon TL harcayan TDV’nin, Rusya’da yapımı devam eden Karaçay Çerkesya için öngördüğü harcama ise 26 milyon 200 bin Avro oldu.

CAMİ TADİLATINA 18 MİLYON TL

TDV, Suriye’deki zarar gören 278 caminin de onarımını yaptı. 2018 yılında tamamlanan onarım çalışmaları için şu ana kadar 18,3 milyon TL harcandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız