birgün

16° AÇIK

İçişleri Bakanlığı, AKP'li Belediye Başkanı Cevher Benek hakkında inceleme başlattı

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, CHP'li Seyit Torun'un haklarında hapis cezası olduğunu belirttiği belediye başkanları hakkında "Süleyman Soylu, yargının ‘görevden al’ dediği belediye başkanlarını 7 aydır koruyor" açıklamasına yanıt verdi. "Bakanlığımıza böyle bir ilk derece mahkeme kararı ulaşmamıştır" diyen Ersoy, "Hilal Belediye Başkanı Cevher Benek'e atfedilen eylemlerin ise belediye başkanlığı göreviyle ilgili olduğu tespit edilmiş ve adı geçen hakkında bakanlığımızca resen inceleme başlatılmıştır" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 10.08.2022 16:27
İçişleri Bakanlığı, AKP'li Belediye Başkanı Cevher Benek hakkında inceleme başlattı Hilal Belediye Başkanı Cevher Benek (Hilal Belediyesi / Facebook)
Abone Ol google-news

İçişleri Bakan Yardımcısı Mehmet Ersoy, Hilal Belediye Başkanı Cevher Benek hakkında resen inceleme başlatıldığını bildirdi.

Ersoy, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun'un, Şırnak Uludere İlçe Belediye Başkanı Sait Ürek ile Hilal Belediye Başkanı Cevher Benek'in, "2012-2013 yıllarına ilişkin eylemlerinden dolayı yargılandıkları davada haklarında hapis cezası verilmesine rağmen İçişleri Bakanlığınca korundukları" yönündeki açıklamasına Twitter hesabından yanıt verdi.

Adı geçenler hakkında, Şırnak 1. Ağır Ceza Mahkemesince karar verildiğinin ifade edildiğini belirten Ersoy, şunları kaydetti:

"Ancak bakanlığımıza böyle bir ilk derece mahkeme kararı ulaşmamıştır. Bununla birlikte, açık kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Sait Ürek'e atfedilen eylemlerin 2012-2013 yıllarına ilişkin olduğu, dolayısıyla Belediye Başkanlığı dönemine ait olmadığı anlaşılmıştır. Hilal Belediye Başkanı Cevher Benek'e atfedilen eylemlerin ise belediye başkanlığı göreviyle ilgili olduğu tespit edilmiş ve adı geçen hakkında bakanlığımızca resen inceleme başlatılmıştır."

Cevher Benek, 31 Mart 2019 Yerel Seçimleri'den AKP'nin adayı olarak yüzde 85,24 oy oranıyla Hilal Belediye Başkanı seçilmişti.

SEYİT TORUN'UN AÇIKLAMALARI

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, konuya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi vermişti. Torun, “Belediye başkanlarının görevden alınmamasının, 5393 sayılı Belediye Kanunu’na uyulmamasının gerekçesi nedir?” diye sormuştu. Soylu'nun, Torun’un soru önergesine 6 ay sonra cevap verdiği belirtilmişti.

Soylu, yanıtında, Anayasa’nın mahalli idarelerle ilgili 127. maddesi ve 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47. maddesini hatırlattı ve belediye başkanlarının görevden alma işlemlerinin bunlara göre yapıldığını ifade etmişti.

Seyit Torun ise açıklamasında şunları söylemişti:

“Süleyman Soylu, yargının ‘görevden al’ dediği belediye başkanlarını 7 aydır koruyor. Süleyman Soylu, sen kanunların üstünde misin? Kendini ne sanıyorsun? Üstelik yargı kararına rağmen bu kişileri makamında ağırlayarak fotoğraf veriyorsun. Soru önergemizi de 6 ay bekletip hiçbir yanıt veremiyorsun. Belediye kanunlarını kopyala yapıştır yapıp cevap diye gönderiyorsun. Süleyman Soylu, biz senin kanunlara uymadığını zaten biliyoruz. Sen, uymadığın kanunları kağıda yazıp Meclis’e göndermekten, Meclis’le alay etmekten utanmıyor musun? Bu nasıl bir pişkinliktir?”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol