birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 29.03.2021 23:41

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile koronavirüs genelgesi

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliklerine gönderilen genelgede "Sokağa Çıkma Kıstilamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde yer alan istisna/muallyetler ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecektir" denildi.

İçişleri Bakanlığı’ndan 81 ile koronavirüs genelgesi

İçişleri Bakanlığı, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısında alınan kararlar doğrultusunda 81 ile koronavirüs genelgesi gönderdi.

Genelgede yer alan kararlar şöyle:

Yüksek risk grubunda yer alan illerimizde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasında; Cumartesi günü saat 21.00'de başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde uygulanacaktır.

Cok yüksek risk grubunda yer alan illerimizde ise hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması Cuma günü saat 21.00'de başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde uygulanacaktır.

Yukarıda belirtilen şekilde uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlaması sırasında 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelgemizde belirlenen Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde yer alan istisna/muafiyetler (sonraki Genelgelerle yapılan eklemeler dahil şekilde) ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edilecektir.

Tüm risk gruplarında yemek yerleri (lokanta,restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile yemek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerleri, Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınıflaması ile mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilerek ve HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00-19.00 saatleri arasında müşteri kabul edeceklerdir.

Ancak bu işyerlerinde aynı masada; düşük ve orta risk grubunda bulunan illerdeki işyerlerinde en fazla 4 kişinin. yüksek ve çok yüksek risk grubunda bulunan illerdeki işyerlerinde en fazla 2 kişinin aynı zamanda oturmasına izin verilecektir.

Tüm risk gruplarında yeme-içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlarnası uygulanan Cumartesi ve/veya Pazar günleri ise 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebileceklerdir.

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikte ve kooperatifier tarafından düzenlenecek genel kurul dahil kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinliklere dair 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgemizde düşük, orta v e yüksek risk grubunda bulunan iller için belirlenen usul ve esasların süregelen uygulanmasına aynen devam edilecektir.

02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgemize göre çok yüksek risk grubunda bulunan 17 ilde ise il Hıfzıssıha Kurullarınca alınan karara göre uygulama belirlenecektir.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünlerle ilgili (a) Genelgemizle belirlenen usul ve esaslann süregelen uygulanmasına aynen devam edilecektir.

Ancak yüksek ve çok yüksek risk gruplarındaki illerde bu hafta sonu (3-4 Nisan 2021) uygulanacak sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Cumartesi ve/veya Pazar günleri için daha önceden tarih almış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacaklar (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) için muafiyet uygulanacaktır.

Düşük ve orta risk grubunda bulunan illerdeki halı saha, yüzme havuzu vb. tesislere dair 02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgemizde belirtilen usul ve esaslann süregelen uygul.masına aynen devam edilecektir.

02.03.2021 tarih ve 3514 sayılı Genelgemize göre yüksek ve çok yüksek risk grubunda bulunan 39 ilde ise il Hıfzıssıhha Kurullannca alınan karara göre uygulama belirlenecektir.

internet kafe/salonu, bilardo salonu, lunapark. hamam, masaj salonu gibi yerler için süregelen uygulamaya uygun şekilde; düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerde % 50 kapasite sınırına uymak ve HES kodu sorgulaması yapmak kaydıyla 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyette bulunabileceklerdir.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol