birgün

27° AÇIK

GÜNCEL 05.08.2020 17:04

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, polisin gözaltına aldığı Hatay Barosu Başkanı’nı ‘şiddetle kınadı!’

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, 'kimlik sorma' tartışması sonrası polislerin gözaltına aldığı Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez hakkında, “Polislere tavrını ve açıklamalarını şiddetle kınıyoruz” dedi.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü, polisin gözaltına aldığı Hatay Barosu Başkanı’nı ‘şiddetle kınadı!’

İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, 'kimlik sorma' tartışması sonrası polislerin gözaltına aldığı Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez hakkında "Karakolda gözaltı uygulanmadığını" belirterek, “Hatay baro başkanının hem salgınla mücadele hem de genel güvenlik için polislere tavrını ve açıklamalarını şiddetle kınıyoruz” dedi.

POLİS KİMLİK SORABİLİR

Çataklı, Dönmez’in savcılık kararı olmadan 4 saat gözaltında tutulduğu iddiasının ‘yalan’ olduğunu savunarak şunları söyledi:

“Hadisenin yaşandığı günden itibaren Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nun 4/A maddesine atıf yapılmaktadır. Polis kolluk görevini yerine getirirken kimlik sorabilir… Polis kimliğini veya bulundurması gereken diğer belgeleri sorabilir… Kimliği belirlenemeyen kişi tutularak, derhal cumhuriyet savcısı haberdar edilir. Kimliği açık şekilde ortaya çıkıncaya kadar tutulur. Hadisenin sonrasında yaşananlar da yasal çerçeveye uygun şekilde cereyan etti.”

Çataklı, Dönmez’in karakola 21.45’te getirildiğini ve 00.50’de çıktığını kaydederek, “Şahsın beyanında eksik olan kısım şudur, kendisi karakola 3 avukatla gelmiş ve karakol amirinin odasında bu kişilerle hazırlık yapmıştır. 23.12’de ifade vermeye başlamış, 5 sayfa yazılı ifade vermiştir. Karakolda kendisine gözaltı uygulanmamıştır” diye konuştu.

Çataklı, Dönmez’e “Hatay baro başkanının hem salgınla mücadele hem de genel güvenlik için polislere tavrını ve açıklamalarını şiddetle kınıyoruz” dedi.

NE OLMUŞTU?

Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, İskenderun ilçesinde bir lokantada 29 Temmuz akşamı polislerle arasında geçen kimlik kontrolü tartışmasının ardından gözaltına alınmıştı.

Kimliğini sorgulamak isteyen polise dayanağını soran Dönmez çıkan tartışmanın ardından karakola götürülmüştü.

Polisin “Biz devletiz kanunsuz iş yapmayız” diyerek gözaltına aldığı Dönmez ile polislerin birbirlerinden karşılıklı şikayetçi olmuştu.

Uygulamaya Türkiye Barolar Birliği ve birçok barodan çok sert tepki gelmişti.

(ANKA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız