birgün

18° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 06.01.2020 09:43

İçme suyu kaynakları da tehlikede: Tarım arazisine mermer ocağı

Karaman’ın Karalgazi Köyü’ne itirazlara rağmen iki mermer ocağı daha yapılacak. Valilik, verimli tarım arazileri üzerine açılacak ocaklar için ÇED süreci başlattı

İçme suyu kaynakları da tehlikede: Tarım arazisine mermer ocağı

İsmail ARI

Karaman’ın verimli tarım arazileri mermer ocaklarıyla katlediliyor. Karaman’ın Kazımkarabekir ilçesine bağlı Karalgazi Köyü’ne iki maden ocağı daha yapılacak. Karaman Valiliği’ne Telmar Madencilik Şirketi tarafından 16 Kasım tarihinde “mermer arama faaliyeti ve mermer ocağı yapımı” için başvuruda bulunuldu.
Koyuncu Nakliye Şirketi’nin de 19 Kasım tarihinde Karaman Valiliği’ne mermer ocağı projesi için başvuruda bulunduğu açıklandı. Valilik iki maden projesi içinde ÇED gereklidir kararı vererek ÇED süreci başlattığını açıkladı.

83 HEKTARLIK ALAN

Telmar Mermer Şirketi’nin ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre 83,7 hektarlık ruhsat alanının 14,9 hektarlık kısmında mermer arama faaliyeti ve mermer ocağı projesi yapılacak. ÇED dosyasında şirketin mermer arama faaliyetini yaklaşık 40 metre derinlikte yapacağı açıklanırken yeraltı suyu seviyesi bölgede yaklaşık 44 metre derinlikte olduğu belirtildi.

ÇED dosyasında mermer ocağının tarım alanına yapılacağı belirterek Telmar Mermer Şirketi’nin “Faaliyet yapacağı ruhsat alanı Konya-Karaman Planlama Bölgesi Çevre Düzen Planında ‘tarım alanı ve mera alanı’ olarak gözükmektedir” ifadelerine yer verildi. Koyuncu Nakliye Şirketi’nin ÇED dosyasında yer alan bilgilere göre ise toplam 215 bin 785 metrekarelik alanda mermer ocakları yapılacak.

Karalgazi Köyü eski Muhtarı Selami Dinçer, “Birinci sınıf tarım arazilerine önce bir tane mermer ocağı yapıldı arkasından da başka mermer ocağı projeleri gelmeye başladı. Mermer ocağı projelerinin bizim yedi milyon ton buğday ve iki milyon ton arpa ithal ettiğimiz tarım alanlarına zarar verme ihtimali çok yüksek. Mermer ocağı yapılmak istenen alanlarda binlerce elma ağacımız var. Bu ağaçlardan tonlarca elma elde ediyoruz. Yine bu arazilerde ciddi bir mısır üretimi yapıyoruz. Önceki mermer ocağına ÇED olumlu raporu verilirken oldubittiye getirdiler” diye konuştu.

FİKRİMİZİ SORAN OLMADI

Mermer ocağı projelerine yönelik köylülerin fikrinin sorulmadığını belirten Dinçer, “Bu bölge aynı zamanda göçmen kuşların geçiş bölgesidir. Yetkililer bizimle ilgilenmedi ve mermer ocaklarından taraf oldular. Hiç bir yetkili Karalgazi Köyü’ne gelerek ‘sizin mücadeleniz nedir?’ diye sormadı. Komşu köylerimiz de bize ciddi anlamda destek veriyor. Mermer ocağı yapılacak alanlarda bizim su kaynaklarımız var. Mermer ocakları ile içme sularımızda zarar görebilir. Karalgazi Köyü ve bölge ciddi anlamada sıkıntı çekecek. Bizim ormanlık alanlarımız ve SİT alanlarında yer alan tarihi yapılarımız mermer ocağı tehdidiyle karşı karşıya” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız