birgün

25° AÇIK

Ida Kasırgası nedeniyle ABD’nin Louisiana eyaletinde 100 binden fazla ev elektriksiz kaldı

Küba'nın batı kıyılarında kategori 1 seviyesinde başlayarak ABD’nin Louisiana eyaletinde kategori 4 seviyesinde karaya ulaşan Ida Kasırgası nedeniyle 100 binden fazla ev elektriksiz kaldı.

DÜNYA 29.08.2021 23:12
Ida Kasırgası nedeniyle ABD’nin Louisiana eyaletinde 100 binden fazla ev elektriksiz kaldı
Abone Ol google-news

Saatte 130 kilometre hıza ulaşarak şiddetli fırtına ve yağmura neden olan ve kategori 1 seviyesinde ilk olarak Küba'nın batı kıyılarında etkili olan Ida Kasırgası Meksika Körfezi üzerinde ilerlediği sürede şiddetini artırarak kategori 4 seviyesinde ABD'nin Louisiana eyaletinde karaya ulaştı.

Şiddetli rüzgarın okyanusta yüksek dalgalara neden olduğu belirtilirken, dalgaların karaya taşması sonucu birkaç ağacın yıkıldığı ifade edildi. Kasırga nedeniyle Louisiana'da 100 binden fazla evde elektrik kesintisi yaşandığı ve elektrikli pompaların çalıştırılamadığı aktarıldı.

Sözcü'nün aktardığı habere göre yetkililer, Ida'nın ani bir şekilde Meksika Körfezi'nde güç kazanarak kategori 4 seviyesine ulaşması nedeniyle eyaletin en büyük kenti New Orleans'ta tahliye organizasyonu için yeterli zaman kalmadığını bildirdi. Bu nedenle 390 bin nüfuslu şehirde bulunan sığınaklar koronavirüs salgınına rağmen açıldı.

Bölgede kasırganın etkisiyle sel ve su baskınları olacağı öngörülürken, bölge sakinlerine uzun süreli elektrik kesintileri yaşanabileceği uyarısı yapıldı. En az 3 gün boyunca yeterli olacak yiyecek ve su stoklama çağrısında bulunuldu. New Orleans'taki Luis Armstrong Havaalanı'nda tüm uçuşlar iptal edildi.

ABD Başkanı Joe Biden daha erken saatlerde yaptığı açıklamada, Ida'nın çok çok tehlikeli bir fırtınaya dönüştüğünü belirterek federal hükümetin bölgeye yardım etmeye hazır olduğunu söylemişti.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

ABD'nin Meksika Körfezine bakan güney kıyısında etkili olması beklenen Ida Kasırgası nedeniyle bölge halkına "acil durum" ilanı yapıldı.

Louisiana Valisi John Bel Edwarsd, pazar günü akşam saatlerinde eyalette etkisini göstermeye başlayacak olan kasırganın tahrip etkisinin yüksek olabileceği düşüncesiyle "acil durum" ilan edildiğini bildirdi.

Edwards, "Ne yazık ki, Louisiana'nın tüm kıyı şeridi şu anda fırtınanın tahmini hedefi içinde kalıyor. Cumartesi akşamına kadar herkes, güvenliği için fırtınayı atlatmayı planladığı yere varmış olmalı" ifadelerini kullandı.

Louisiana'nın New Orleans kenti Belediye Başkanı LaToy Cantrell ise pazar günü şehri vurması beklenen kasırga nedeniyle belirli bölgelerdeki sakinler için zorunlu tahliye emri yayınladı.

Cantrell, Ida'nın pazar günü geç saatlerde, Katrina kasırgasının aynı şiddette (kategori 3 gücünde) Louisiana'yı vurmasının 16. yıl dönümünde etkisini göstereceğini söylerken hızının saatte 120 mile (yaklaşık 193 kilometreye) ulaşacağını belirtti.

ABD'nin Meksika Körfezine bakan güney kıyısında etkili olması beklenen Ida Kasırgasının şiddetini hızla kategori 3 seviyesine yükselterek hafta sonu Louisiana eyaleti kıyı şeridinden karaya ulaşacağı açıklanmıştı.

KATRİNA'YI UNUTMAYAN HALK ENDİŞELİ

Ulusal Kasırga Merkezi (NHC) yapılan tespitlere göre Ida, önceki gün öğleden sonra Küba'nın güney açıklarında saatte 75 mil (120 kilometre) hıza ulaşarak kasırgaya dönüştü.

Küba'nın kuzeybatısına doğru ilerleyen kasırganın haberini alan sahil şeridindeki Amerikalılar benzin istasyonu ve marketlerde uzun kuyruklar oluşturdu.

Louisiana'da tam olarak 16 yıl önce etkili olan Katrina Kasırgası, özellikle Körfez kıyısındaki New Orleans kentinin büyük bir bölümünü tahrip etmiş, bazı yerleşim bölgelerini haritadan silmişti.

New Orleans'ın yüzde 80'ini sel basmış, elektriğin uzun süre verilemediği şehirde aç ve susuz kalan on binlerce kişi günlerce kurtarılmayı beklemişti.

Katrina Kasırgası 2005'te Louisiana ve çevresinde1800 kişinin ölümüne ve 125 milyar dolar hasara yol açmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun