birgün

14° PARÇALI BULUTLU

İdam yok ama hapiste mahkûmlar bir bir ölüyor

GÜNCEL 29.07.2022 06:30
İdam yok ama hapiste mahkûmlar bir bir ölüyor İzmir’de tutuklu yakınları bir araya geldi. (Fotoğraf: MA)
Abone Ol google-news

Haber Merkezi

Diyarbakır ve İzmir’de hasta ve infazı yakılan tutuklular için ailelerin başlattığı adalet nöbetleri sürüyor. Diyarbakır Adliyesi önünde bir araya gelen tutuklu yakınları, cezaevlerinde zulmün artarak davam ettiğini belirterek “Bugün idam yok ama herkesi tek tek gözlerimizin önünde idam ediyorlar” dedi.

Hasta tutuklu Abdulselam Güler’in kız kardeşi İnci Güler, sürdürdükleri adalet nöbeti eylemlerine rağmen cezaevlerinde zulmün artarak devam ettiğini belirtti. Güler, hasta tutukluların denetimli serbestlik uygulamasıyla dahi olsa serbest bırakılması gerektiğini söyledi. İzmir’deki eylemde konuşan HDP İl Örgütü yöneticilerinden Medeni Demir, tutukluların yaşam ve sağlık hakkı için eylemin yapıldığına işaret etti. Demir, “Bugün cezaevlerinde hasta tutsaklar tahliye edilmediği gibi sağlık hizmetine erişimleri de engellenmektedir. Hasta tutsaklara yaklaşım ve infaz yasasının siyasi iktidarın intikam siyasetine hizmet etmenin dışında hiçbir gerekçesi yoktur. Bu uygulamadan vazgeçilmeli ve annelerin talepleri dikkate alınmalıdır” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol