birgün

10° PARÇALI BULUTLU

İddia: BAE, Konya Şeker'in de bünyesinde bulunduğu Anadolu Birlik Holding'i satın alacak

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, Birleşik Arap Emirlikleri'nin bünyesinde Konya Şeker'in de bulunduğu Anadolu Birlik Holding'i satın almak istediğini yazdı. Toker'in aktardığına göre BAE, Anadolu Birlik Holding hisseleriyle ciddi olarak ilgileniyor.

GÜNCEL 04.04.2022 10:46
İddia: BAE, Konya Şeker'in de bünyesinde bulunduğu Anadolu Birlik Holding'i satın alacak
Abone Ol google-news

Sözcü gazetesi yazarı Çiğdem Toker, bugünkü yazısında Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) temeli Konya Şeker'e dayanan Anadolu Birlik Holding'i (ABH) satın almak istediğini yazdı.

Toker "BAE, Anadolu Birlik Holding hisseleri ile ciddi olarak ilgileniyormuş. (ABH'in bağlı şirket ve iştirakleriyle ülkenin büyük gıda üreticileri arasında olduğunu not düşelim)" ifadelerini kullandı.

Toker'in "Bir Devrin İzleri"nden AKP IMF gerçeği başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

"Türkiye ile BAE arasında bir dizi anlaşma imzalanmış ve BAE 10 milyar dolar yatırım sözü vermişti. Şimdi, bu söz doğrultusunda Prens'in yatırım ofisi ABH ile temasa geçmiş. Bir danışman ekibi Konya Şeker, Süt Çiftliği, Pan Agro, ilk tohumculuk şirketi olan Beta Ziraat ve iki termik santral ile ilgili bilgi almak istemiş. Kangal ve Soma termik santralleri için bir satış rakamı telaffuz edilmiş ancak holding yetkilileri, santralleri özelleştirmeden çok daha yüksek bir tutara aldıklarını belirtip bu fiyatı düşük buldukları mesajını vermiş. Yanı sıra BAE tarafına, ABH holding hisselerinin tamamının satışının söz konusu olamayacağı da ifade edilmiş."

TÜRKİYE-BAE İLİŞKİLERİ

Türkiye-BAE ilişkileri, BAE'nin Mısır'daki askeri darbeye destek vermesi sonrası durma noktasına gelmişti. İki ülke arasında gerginliği azaltmaya yönelik ilk adımlar aslında geçen yaz atılmaya başlanmış, ekonomisi zor bir dönemden geçen ve TL'de tarihi değer kayıpları yaşayan Türkiye, BAE ile enerji üretimi gibi alanlarda yatırım konusunda görüşmeler yürüttüğünü açıklamıştı.

Aralık 2021'de Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasında birçok alanda iş birliğini kapsayan 10 ayrı anlaşma imzalanmıştı.

Fotoğraf: abholding.com.tr

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun