AKP’li Zonguldak Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş’ın yanında çalışan iki kadına hem sözlü hem de fiziki tacizde bulunduğu; AKP’nin ise olayın üzerini örttüğü iddia edildi. Olayın aydınlatılması için girişimde bulunan Gülüç Belediyesi Meclis Üyesi Ferihan Şenol, sonuç alamayınca AKP’den istifa etti.

İddia: Belediye başkanı tacizde bulundu, AKP'liler olayın üstünü örttü
Fotoğraf: Arşiv

Daha önce adı yolsuzluk iddialarıyla anılan AKP’li Zonguldak Gülüç Belediye Başkanı Gökhan Mustafa Demirtaş’ın yanında çalışan iki kadına hem sözlü hem de fiziki tacizde bulunduğu; AKP’nin ise olayın üzerini örttüğü iddia edildi.

Cumhuriyet’in aktardığı iddiaya göre, AKP’li Demirtaş, 2017 yılında belediyede işe başlayan kadını yaklaşık 6 ay sözlü olarak taciz etti. Ardından da 2021 yılında başka bir kadına, işe girişinden yaklaşık 2 ay sonra cinsel saldırıda bulundu. Demirtaş kendisini savcılığa şikâyet edeceklerini söyleyen kadınları, “Bana hiçbir savcı dokunamaz ve ettiğin şikâyetle kalırsın. Bunu da ailene ve oğluna olacaklarla ödersin. Belediye başkanlığı görevimi bıraksam dahi senin peşini bırakmam. Hayatı sana zindan ederim” diyerek tehdit etti.

Kadınlardan biri hem savcılığa suç duyurusunda bulunurken hem de durumu Zonguldak AKP İl Yöneticisi Satılmış Kutucu’ya anlattı. Kutucu tacize uğrayan kadını, Zonguldak’taki bir kafede AKP’li milletvekilleri Hamdi Uçar, Ahmet Çolakoğlu ve AKP il yöneticisi Saffet Bozkurt ile bir araya getirdi. Ancak milletvekilleri ve il yöneticileri Demirtaş hakkında herhangi bir şey yapmayarak tacize sessiz kaldı.

Taciz mağduru diğer kadın ise olayı yöneticisine anlattı. Ancak yönetici işten çıkarılma korkusuyla tacizi görmezden geldi. Sadece Gülüç Belediyesi AKP Kadın Kolları Başkanı ve Meclis Üyesi Ferihan Şenol tacize göz yummadı. Olayın aydınlatılması için girişimde bulunan Şenol, sonuç alamayınca AKP’den istifa etti.

Kaynak: Cumhuriyet GazetesiKaynak: Cumhuriyet Gazetesi