CHP’li Özgür Karabat, artan maliyetlere AKP’nin ‘mecbur bir şekilde’ yüzde 100 zam yapacağını öne sürdü. Karabat, enerji üretiminin yüzde 85’ini sağlayan özel sektörün mesken elektriğini sübvanse etme şansının kalmadığını belirterek, “Bunların en az yüzde 70 oranında döviz borçlusu olduğundan zam kaçınılmaz” dedi.

İddia: Elektriğe yüzde 100 zam geliyor

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Üyesi ve CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, elektriğe yüzde 100 oranında zam yapılacağını öne sürdü.

Yapılacak zammı, “Mesken düşük kademe vergi dahil kilowatt saat başına 1,26 TL’ye satılıyor. Yüksek tüketim bedeli 1,89 TL. Ancak bir kilowatt saat elektriğin üretim maliyeti 2,7 TL’ye kadar çıkmış durumda. Sanayi ve ticarethane aboneleri de kilowatt saat başına 2,74 TL ödüyor” sözleriyle anlatan Karabat, “Dolayısıyla mesken elektriğinin sanayi ve ticarethane aboneleri tarafından sübvanse edilmesi de artık söz konusu değil” dedi. Enerji üretiminin yaklaşık yüzde 85’inin özel sektör yapıldığını belirten CHP’li Karabat, “Bunların da en az yüzde 70 oranında döviz borçlusu olduğundan zam kaçınılmaz” ifadelerini kullandı.

AKP’nin ‘mecbur bir şekilde’ yüzde 100 oranında zam yapacağını söyleyen Karabat, “Enerji sektöründeki yanlış özelleştirmeler ve tamamen dövize endeksli finans sistemi Türkiye’yi dünyanın en pahalı elektriğini tüketen ülkeler arasına soktu” dedi.

CHP’li Özgür Karabat’ın sosyal medya hesabından konu hakkında şu mesajları paylaştı:

“Benzine yılbaşından bu yana yapılan 18’inci zamla birlikte litre fiyatı 24 TL’ye çıkacak. Devletin vatandaşını koruyacak gücü maalesef kalmamıştır. Enerji maliyetleri doğrudan yansıtılıyor. Ama en büyük zam elektriğe gelecek.

Mesken düşük kademe vergi dahil kilowatt saat başına 1,26 TL’ye satılıyor. Yüksek tüketim bedeli 1,89 TL. Ancak bir kilowatt saat elektriğin üretim maliyeti 2,7 TL’ye kadar çıkmış durumda. Sanayi ve ticarethane aboneleri de kilowatt saat başına 2,74 TL ödüyor.

Dolayısıyla mesken elektriğinin sanayi ve ticarethane aboneleri tarafından sübvanse edilmesi de artık söz konusu değil. Enerji üretiminin yaklaşık yüzde 85’ini özel sektör yaptığı için, bunların da en az yüzde 70 oranında döviz borçlusu olduğundan zam kaçınılmaz!

Enerji sektöründeki yanlış özelleştirmeler ve tamamen dövize endeksli finans sistemi Türkiye’yi dünyanın en pahalı elektriğini tüketen ülkeler arasına soktu. Kamunun rezervleri boş olduğundan şimdi AKP hükümeti mecbur bir şekilde yüzde 100 zam yapacak.

Dolar kuru, petrol-doğalgaz fiyatları ile elektrik üretim maliyetleri arttıkça, AKP kasada 5 kuruş para bırakmadığı için bunların faturasını halka kesecek. AKP’nin bunu çözecek kabiliyeti de kalmamıştır.

AKP eğer elektrik zammını memura ve emekliye daha fazla enflasyon farkı vermemek için temmuz ayına bırakırsa, bu zammın oranı yüzde 100 değil, yüzde 150 dahi olabilir. Buradan tüm vatandaşlarımızı ve yatırımcılarımızı uyarmış olayım.”