birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 16.07.2021 11:56

İddia: Erdoğan'a yakın isme FETÖ soruşturması

Erdoğan'a yakınlığı ile bilinen Abdulkadir Konukoğlu hakkında FETÖ soruşturması başlatıldığı iddia edildi.

İddia: Erdoğan'a yakın isme FETÖ soruşturması

AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yakınlığı ile tanınan iş adamı Abdulkadir Konukoğlu hakkında geçen Ekim ayında Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından "FETÖ üyesi olmaktan" soruşturma başlatıldığını ileri sürüldü.

T24 yazarı Tolga Şardan, bugünkü yazısında dile getirdiği konu hakkında, “Sadece Gaziantep'in değil, ülkenin en ünlü sanayicilerinden birisine yönelik başlatılan FETÖ soruşturmasının sesi Ankara'ya kadar ulaştı” diye yazdı.

Şardan yazısında özetle şunları kaleme aldı:

“Bildiğim kadarıyla bu konuda çok önceden İstanbul'da başlatılan bir adli soruşturma vardı. Bank Asya'nın yapısına yönelik başlatılan soruşturmalara karşın ortaklarına yönelik devam eden soruşturma nedense bir türlü sonuçlanamadı henüz.

Bu çerçevede Gaziantep'ten kulağıma yeni bilgiler geliyor.

Aldığım bilgiye göre; Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen ekimde kentin önemli iş insanlarından Abdulkadir Konukoğlu'nun hakkında "FETÖ üyesi olmaktan" soruşturma başlattı.

Hatta savcılık bu soruşturma kapsamında emniyete talimat yazısı gönderdi. Talimat yazısında Konukoğlu hakkında yürütülen soruşturmaya esas olmak üzere yapılması gereken işlemlere yer verildi.

Bunların içinde en dikkat çekeni, "FETÖ / PDY silahlı terör örgütü ile iltisak ve bağlantılarının geniş çaplı araştırılması" talimatıydı.

Savcılık, verdiği talimatta istenilen işlemlerin "ivedilikle" yani acil olarak gönderilmesini vurguladı.

Sonra ne oldu?

Soruşturmanın başlatıldığını ortaya çıkmasıyla birlikte Gaziantep karıştı. Sadece Gaziantep'in değil, ülkenin en ünlü sanayicilerinden birisine yönelik başlatılan FETÖ soruşturmasının sesi Ankara'ya kadar ulaştı.

Bu arada Konukoğlu ve firmalarına ait para hareketlerinin incelenmesi için MASAK'ın devreye girmesi gerekiyordu.

İşin büyüyeceğinin anlaşılması üzerine Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı kıvrak bir girişimle yetkisizlik kararı verip dosyayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na yolladı.

Gerekçe, Bank Asya soruşturmasının İstanbul'da olması.

İşte top İstanbul'da. Epeydir devam eden Bank Asya'nın ortaklarına yönelik terörün finansmanıyla mücadele çerçevesinde Konukoğlu ve diğer Bank Asya ortakları hakkında neler yapılacak? Kamuoyu bu konuyu da bekliyor."

ERDOĞAN KONUŞURKEN YERİNDEN FIRLAMIŞTI

iddia-erdogan-a-yakin-isme-feto-sorusturmasi-899794-1.

2017'deki TOBB ekonomi şurasında Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu ile Erdoğan arasında yeni işçi alımına ilişkin esprili anlar yaşanmıştı. Konukoğlu Erdoğan’ın yeni işçi alımına hız verilmesi isteği üzerine yerinden kalkarak, “Tüm varlığımızla yanındayız” diye bağırmıştı. Bunun üzerine Cumhurbaşkanı “Konukoğlu en az yüzde 5 artıracağım diyor istihdamı. Yani 1000 kişi yapar. Bunun ardından Sabancı da gelecektir. Koç da boş durmayacaktır” diye konuşmuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol