birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 05.08.2021 11:40

İddia: Hackerler Tarım ve Orman Bakanlığı'nı hackledi, veriler için fidye istiyorlar

Tarım ve Orman Bakanlığı'nın sisteminin hacklendiği iddiasını köşesine taşıyan Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, hackerlerin ele geçirdiği veriler için fidye istediğini yazdı.

İddia: Hackerler Tarım ve Orman Bakanlığı'nı hackledi, veriler için fidye istiyorlar

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan güvendiği bir kaynağının, bakanlığın sistemlerinin hacklendiğine dair iddiasını köşesine taşıdı.

Kaynağının, “Neler gizleniyor, bir bilsen” diye söze başladığını söyleyen Pehlivan, kendisine anlatılan iddiaları şöyle aktardı:

Meğer bakanlığa ait tüm bilişim sistemleri birkaç gün önce siber saldırıya uğramış. Maalesef ki, ülkeye ait tüm tarım ve hayvancılık verisi de kaybedilmiş.

Açık söyleyeyim; inanmadım. Doğrulamak için web adreslerini verdi.

Girdiğim her sayfa ya açılmıyordu ya da “bakımda” deniyordu.

Sözün özü: Bu satırlar yazıldığı sırada hayvancılık ve tarım bilgi sisteminden veterinerlerin ilaç takip sayfasına kadar onlarca hizmete erişilemiyordu.

Yangından etkilenen çiftçilerin kayıtları bile sorgulanamıyor, afet bölgelerindeki arazi ve hayvanın verisine ulaşılamıyordu.

Hatta ve hatta bakanlık ile bağlı kuruluşlar arasında resmi yazışma bile yapılamıyordu.

Bakanlık kulisleri bu iddialarla kaynıyordu. Öyle ki konuşulanlar şu yöndeydi:

Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı kurumların bilişim sistemlerinin merkeze taşınması için 2020’de karar alındı. Bu karar doğrultusunda geçen hafta Süt Üreticileri Birliği’nin sistemleri taşındı. Normal şartlarda uygulamadaki açıkları görmek için sızma testi yapılması lazımdı. Ama iddia o ki; o güvenlik testi yapılmadan sistem çalıştırıldı.

Sonra da kaçınılmaz sonuçla yüzleşildi.

Bilinmez mi, hacker grupları kamu sistemlerini sürekli didikler ve açık arardı.

Ama işte liyakat sahibi insanları sorumlu koltuklara oturtmazsanız, olacağı buydu. Öyle ya bu bilişim sistemlerinden sorumlu Entegre İdare ve Kontrol Sistemi Daire Başkanı son yıllarda kaç kez değişti?

FİDYE İSTİYORLAR

Pehlivan, yazısının devamında hackerlerin fidye istediğini şu ifadelerle aktardı:

İddia o ki, saldırganlar CryptoLocker adı verilen zararlı yazılımla bakanlığın tüm veri tabanını şifrelemiş durumda. Fidye istiyorlar ve böylesi saldırılarda ödeme yöntemi takibi zor olan Bitcoin aracılığıyla gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin ve Türksat’ın da devreye girdiği ileri sürülüyor.

Acı olan şu ki, kaybolan hazine değerindeki verilerin yedeği de elde yok.

Düşünün; şu an biri sorsa Tarım ve Orman Bakanı’na “ne kadar hayvanımız ve ekilebilir alanımız var” diye...

Bakan güncel bilgiyi paylaşamaz.

Barış Pehlivan’ın yazısının tamamı için tıklayınız.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol