birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

İddia: İstanbul’a taşınacak Merkez Bankası’nda istifalar başladı

Ankara’dan İstanbul Ataşehir’deki Finans Merkezi’ne taşınacak olan Merkez Bankası, Finans Merkezi’ndeki inşaatın devam etmesi nedeniyle geçici olarak Ataşehir’de başka bir ofis tuttu. Kurumdaki personelin ise plansızlıktan ve önlerini görememekten kaynaklı istifa etmeye başladığı öne sürüldü.

EKONOMİ 11.08.2022 13:31
İddia: İstanbul’a taşınacak Merkez Bankası’nda istifalar başladı İstanbul'daki Finans Merkezi'nde yapımına başlanan Merkez Bankası binasının, Avrupa'nın en yüksek binası olacağı söyleniyor.
Abone Ol google-news

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (MB) Ankara’dan İstanbul’a taşınma sürecinin başlamasıyla, kurumda istifaların yaşandığı iddia edildi.

Milli Gazete’den Bünyamin Güler’in haberine göre, normal şartlarda İstanbul Ataşehir’deki Finans Merkezi’ne taşınması planlanan MB, inşaatın devam etmesinden dolayı geçici olarak başka bir binada hizmet verecek.

İnşaat bitmediği halde Ankara’dan taşınmayı başlatan MB yönetimi, önce Fenerbahçe’de geçici ofis tuttu. Ataşehir bölgesinde ev tutan personel ve ailesinden gelen tepkiler üzerine Fenerbahçe’nin dışında Ataşehir Ulugöl Plaza’da da ofis tuttuğu öğrenildi.

Kendi binasının inşaat işleri devam ederken neden taşınma kararı alındığı belirsizliğini korurken, onlarca MB personeli ise önünü görememek ve plansızlıktan dolayı çareyi istifa etmekte buluyor.

100 KİŞİ İSTİFA ETTİ

Taşınma işlemleri bitene kadar ücretli-ücretsiz izin haklarını kullanmak isteyen personelin hakları elinden alındığı belirtilirken, personelin ise işleyişteki problemlerden dolayı istifa etmeye başladığı öne sürüldü.

Ankara’dan İstanbul’a taşınma işlemi sürecinde yaklaşık 100 kişinin istifasını sunduğu iddia edilirken, istifa edenlerin ise önceliklerinin yurtdışı olduğu öğrenildi.

İstifa edenlerin daha çok 3-4 yıllık personel olması dikkat çekerken, emekliliğine az kalanların ise mecburiyetten çalışmaya devam edeceği ifade ediliyor.

Gençlerin istifa ederek, yurtdışına göç etmesi ise “Mühendis ve doktorlardan sonra Merkez’de de beyin göçü başladı” yorumlarına neden oldu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol