birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 03.02.2020 07:53

İdlib'de Suriye Ordusu ile TSK arasında çatışma: 8 kişi hayatını kaybetti

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ile ikili anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İdlib'de 3'ü sivil, 5'i asker 8 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı

İdlib'de Suriye Ordusu ile TSK arasında çatışma: 8 kişi hayatını kaybetti

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), İdlib'de Suriye Ordusu tarafından yapılan yoğun topçu atışı neticesinde 4 askerin hayatını kaybettiği, biri ağır 9 askerin de yaralandığını bildirdi. MSB, öğleden sorna yaptığı ikinci açıklamada ise bir sivil personel ve bir askerin daha yaşamını yitirdiğini bildirdi.

MSB'den yapılan ilk açıklamada İdlib'de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlara, 'bulunacakları yerler önceden koordine edilmesine rağmen' Suriye Ordusu tarafından topçu atışının yapıldığı belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Yoğun topçu atışı neticesinde 4 kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, biri ağır 9 silah arkadaşımız yaralanmıştır. Bölgede tespit edilen hedefler derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir. Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralı personelimiz için acil şifalar dileriz."

Yaralılar Hatay Devlet Hastanesi'ne getirildi.

YAŞAMINI YİTİRENLER 6'YA YÜKSELDİ

Milli Savunma Bakanlığı, saat 13:50 civarında yaptığı ikinci açıklamada ise çatışma sonucu yaşamını yitiren asker sayısının 6’ya yükseldiğini bildirdi.

MSB’den yapılan açıklama şöyle: “İdlib’de çatışmaların önlenmesi maksadıyla bölgeye takviye olarak gönderilen unsurlarımıza Rejim tarafından 03 Şubat 2020 tarihinde yapılan yoğun topçu atışı ile gerçekleştirilen saldırıda yaralananlardan bir silah arkadaşımız ile bir sivil personelimiz daha yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur. Meydana gelen olayda şehit sayımız 6’ya yükselmiştir.

Hâlihazırda meşru müdafaa kapsamında hedefler ateş altına alınmaya devam edilmektedir.

Şehit ve yaralı silah arkadaşlarımızın kanı yerde bırakılmayacak, bu menfur saldırıyı yapanlardan hesap sorulacak ve benzeri saldırılara karşı meşru müdafaa hakkımız en sert şekilde kullanılacaktır.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz."

ERDOĞAN: "3'Ü SİVİL, 5'İ ASKER 8 KİŞİ ŞEHİT OLDU"

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ikili anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, "Bu sabah maalesef rejim güçleri yine İdlib'de hava saldırısına geçti ve 3'ü sivil, 5'i asker 8 kişi şehit oldu" dedi.

İDLİB AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İdlib'de 4 askerin çatışma sonucu yaşamını yitirmesi ardından Twitter hesabından açıklama yaptı..

Kalın, "İdlib mutabakatı hilafına yapılan bu saldırıya derhal karşılık verilmiştir. Askerlerimizin kanı yerde kalmayacak, failler hesap verecektir" ifadesini kullandı.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, şu ifadeleri kullandı: “İdlib mutabakatı rejim tarafından bir kere daha ihlal edildi. Rejim bunun karşılığını daha sert şekilde görecektir. Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri çatışmaların önlenmesi, terörle mücadele ve sivil halkın korunması için gayret gösterirken rejim terör faaliyeti gerçekleştirmeye devam ediyor. Rejimin bir terör örgütü gibi davranması tüm bölge için tehdittir.

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri yapılan her saldırıya en ağır bedeli ödetecek güçtedir. Terörle mücadelemiz kararlılıkla sürmektedir. TSK milli çıkarlarımızı ve insani değerleri korumak için insanlık düşmanlarıyla mücadele etmektedir. Milletimizin başı sağ olsun. Kahramanlarımıza rahmet olsun. Bu saldırıyı gerçekleştirenler bunun bedelini ödeyecektir."

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Şehitlerin kanının yerde kalmayacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, İdlib'de şehit olan 4 askere Allah'tan rahmet, ailelerine ve millete başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileyerek, "Silahlı Kuvvetlerimiz karşılık vermeye devam edecek, askerlerimizin kanı yerde kalmayacaktır." ifadesini kullandı.

İDLİB SORUNU NEDİR?

Türkiye sınırına yakın mesafedeki İdlib kentinin büyük bir bölümü Heyet Tahrir el Şam (HTŞ) örgütünün kontrolünde bulunuyor.

İdlib'de rejimin ve Rusya'nın Aralık ayında başlattığı kapsamlı operasyonların ardından Türkiye'nin Moskova ile görüşmesiyle ateşkes sağlanmıştı. Ancak Suriye ve Rusya, ateşkese rağmen "teröristlere" karşı operasyonların süreceğini duyurmuştu.

Türkiye, Rusya ve İran arasında 2018'de yapılan mutabakatla İdlib'de sivillerin zarar görmemesi ve ‘ılımlı muhalif’ gruplarla ‘radikal silahlı’ grupların ayrıştırılması için silahlardan arındırılmış tampon bölgeler oluşturulmuş ve bu bölgelere gözlem noktaları kurulmuştu. Bu gözlem noktalarının bazılarında Türkiye Ordusu görev yapıyor. Anlaşma gereğince Rusya, silahlı grupların ateşkese uymasını Türkiye'nin sağlaması gerektiğini savunuyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız