birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 19.08.2019 09:06

İdlib’den ikinci göç dalgası da kapıda

İdlib’den ikinci göç dalgası da kapıda

İdlib’den 124 bin Suriyeli göçmenin Türkiye sınırına gelmesi tartışılıyor. Sınırdaki kamplarda kalan Suriyelilerin Türkiye’ye ikinci bir göç dalgası başlatması konuşurken BM’den konu ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Birleşmiş Milletler, Suriye’nin İdlib kentinde yeni bir göç ihtimalinin giderek arttığını belirten bir açıklama yaptı. Açıklama BM Suriye Krizi Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, “İdlib’teki çatışmalar daha da şiddetlenir ve ölenlerin sayısı yükselmeye devam ederse yüz binlerce, hatta 1 veya 2 milyon Suriyeli, Türkiye sınırına doğru yol alabilir” diye konuştu. Öte yandan Suriye ordusunun cihatçılara karşı yürüttüğü hava saldırıları devam ediyor. Ankara garantör olduğu cihatçıların bölgeden çıkartılması konusunda Şam ve Rusya ile tam mutabakatı sağlayabilmiş değil.

Öte yandan ABD ile güvenli bölge pazarlıkları yürütmeye devam eden Ankara henüz bölgenin derinliği, uzunluğu ne zaman kurulacağı konularında aradığını bulmuş değil.Şam yönetimi Türkiye’nin ABD ile Suriye toprakları üzerinden pazarlık yürütmesine karşı çıkıyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız