birgün

17° AÇIK

GÜNCEL 19.08.2019 09:06

İdlib’den ikinci göç dalgası da kapıda

İdlib’den ikinci göç dalgası da kapıda

İdlib’den 124 bin Suriyeli göçmenin Türkiye sınırına gelmesi tartışılıyor. Sınırdaki kamplarda kalan Suriyelilerin Türkiye’ye ikinci bir göç dalgası başlatması konuşurken BM’den konu ile ilgili önemli bir açıklama geldi. Birleşmiş Milletler, Suriye’nin İdlib kentinde yeni bir göç ihtimalinin giderek arttığını belirten bir açıklama yaptı. Açıklama BM Suriye Krizi Bölgesel İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, “İdlib’teki çatışmalar daha da şiddetlenir ve ölenlerin sayısı yükselmeye devam ederse yüz binlerce, hatta 1 veya 2 milyon Suriyeli, Türkiye sınırına doğru yol alabilir” diye konuştu. Öte yandan Suriye ordusunun cihatçılara karşı yürüttüğü hava saldırıları devam ediyor. Ankara garantör olduğu cihatçıların bölgeden çıkartılması konusunda Şam ve Rusya ile tam mutabakatı sağlayabilmiş değil.

Öte yandan ABD ile güvenli bölge pazarlıkları yürütmeye devam eden Ankara henüz bölgenin derinliği, uzunluğu ne zaman kurulacağı konularında aradığını bulmuş değil.Şam yönetimi Türkiye’nin ABD ile Suriye toprakları üzerinden pazarlık yürütmesine karşı çıkıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol