birgün

24° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 28.02.2020 09:15

İdlib saldırısının ardından Rusya'dan iki farklı açıklama

İdlib'de 33 Türk askerinin yaşamını yitirdiği saldırının ardından Rusya, "Türk askerlerinin vurulduğu alanda operasyon düzenlemedik" açıklamasında bulundu. Ancak Rusya'nın resmi ajansı RT geçtiği haberde Rusya Savunma Bakanlığı'nın "Türk birlikleri İdlib eyaletindeki cihatçı militanlarla birlikteydi" açıklamasını paylaştı

İdlib saldırısının ardından Rusya'dan iki farklı açıklama

Rusya Savunma Bakanlığı, İdlib'de dün gece 33 Türk askerinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan saldırıya ilişkin "Rus Hava Kuvvetleri, Türk askerlerinin vurulduğu alanda operasyon düzenlemedi" açıklamasında bulundu.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

"Suriye İdlib'deki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan HTŞ üyesi teröristler, Suriye Ordusu (SAA) mevzilerine yönelik büyük çaplı bir operasyon başlattı ve Suriye Ordusu bu sadırıya yanıt verdi. Söz konusu saldırı, teröristlerle bir arada bulunan Türk askerlerinin de vurulmasıyla sonuçlandı.

Rusya Ordusu, yaralanan Türk askerlerine ilişkin gelen bilgi üzerine Suriye Ordusu'nun ateşkes yapması için gerekli adımları attı. Behun yakınlarında gerçekleşen operasyonda Rusya hava kuvvetleri yer almadı.

Türkiye'nin İdlib'deki koordinasyon merkezi ile temas halindeyiz.

Türk makamları tarafından verilen bilgiye göre, Türk askerlerinin söz konusu bölgede olmamaları gerekiyordu."

RT: TÜRK ASKERLERİ CİHATÇILARLA BİRLİKTEYDİ

Rusya'nın resmi haber ajansı Russia Today ise Rusya Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı haberinde "Perşembe günü Suriye hükümeti tarafından yapılan hava saldırısı esnasında Türk birlikleri İdlib eyaletindeki cihatçı militanlarla hareket ediyorlardı," ifadelerine yer verdi.

RT haberinde Rusya Savunma Bakanlığı yetkilisinin "Hava saldırısı terörist grup El Kaide'nin yan örgütü HTŞ'ye karşı Suriye ordusunun İdlib'in silahsızlandırılmış bölgesinde geniş çaplı bir operasyonu sırasında gerçekleşti" ifadelerine yer verildi.

RT'nin haberinde şu ifadeler yer aldı: "Rusya'nın Suriye Uzlaşma Merkezinin Ankara ile sürekli temas halinde olduğunu ve Türk birliklerinin nerede olduğu hakkında “düzenli olarak” bilgi talep ettiğini ve aldığını söyledi. Ve Türkiye'nin sağladığı verilere göre, Suriye Ordusu orada teröristlerle savaşırken Behun yakınlarında hiçbir Türk askeri yoktu. 2018'de Türkiye ve Rusya tarafından bir ateşkes bölgesi kuruldu. O zamandan beri Ankara, Suriye Ordusunu ateşkesi ihlal etmek ve sivillere saldırmakla suçladı. Bu arada Moskova, Türkiye'nin cihatçı savaşçıları temizleme sözünü yerine getirmediğini söyledi."

Hatay Valisi, yaptığı son açıklamada ağır yaralılardan 7 askerin daha yaşamını yitirdiğini, ölen askerlerin sayısının 33'a çıktığını söylemişti. Reuters haber ajansı ise hayatını kaybeden asker sayısının 34 olduğunu duyurdu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız