birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 28.09.2020 07:06

İETT şoförlerinden yolculara: Duyarlı ve bilinçli olunsa sorun yaşamayız

İETT şoförlerinden yolculara: Duyarlı ve bilinçli olunsa sorun yaşamayız

TOPLU taşıma araçlarında şoförler ile kurallara uymayan yolcular arasında yaşanan maske ve sosyal mesafe tartışmaları bitmek bilmiyor.

7 senedir İEET şoförlüğü yapan Mehmet Çalık, gün içerisinde yolcular tarafından birçok kez zor durumda bırakıldıklarını belirtti: “Bizim belli bir sayımız var. Sayımızı aşma noktasında bayağı sıkıntılar oluyor. Dışarıdan cama vuranlar, kapıyı tekmeleyenler, argo konuşanlar... Bunlar sürekli oluyor. Günlük hayatımızda başımıza geliyor.”

Uyarılar fayda etmiyor

15 yıldır İETT şoförü olduğunu söyleyen Alper Akgün de, bu yıllar içinde en çok pandemi sürecinde zorluk yaşadığını ifade etti: “Maskesiz yolcular binmek istiyor. Araç kapasitesi de belli. Biz de ona göre yolcu almak istiyoruz kurallara uymak istiyoruz. Mesela durağa giriyoruz, yolcuları indiriyoruz. Orta kapıdan yolcu binmeye çalışıyor. Yolcu benim önümden geçerken maskesini takıyor ama içeride çıkartıyor. Burada uyarıcı anonslarımız var zaten, sürekli onları da yapıyoruz ama fayda etmiyor.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız