birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

MEDYA 12.03.2021 19:09

IFJ: Türkiye en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu, dünyada en az 229 gazetecinin Mart 2021 itibarıyla işleri nedeniyle hapiste olduğunu bildirdi. Rapora göre Türkiye, en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke oldu.

IFJ: Türkiye en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'nun (IFJ), 2020 yılında toplam 65 gazeteci ve basın çalışanının görevleri başında öldürüldüğünü, en az 229 gazetecinin hapiste olduğunu bildirdi.

IFJ bugün açıkladığı gazeteci ölümleri ile ilgili yıllık raporunda, 2020'de öldürülen gazeteci sayısı bir önceki seneye göre yüzde 17 arttı.

Ajans Bizim'in aktardığı habere göre, raporda gazetecilerin 16 farklı ülkede, hedef alınarak düzenlenen saldırı, bombalı saldırı ve iki ateş arasında kalarak öldüğü belirtildi.

IFJ’nin kayıt tutmaya başladığı 1990’dan bu yana toplam 2 bin 680 gazeteci öldürüldü.

IFJ General Sekreteri Anthony Bellanger, “Meksika’da suç baronlarının acımasız egemenliği, Pakistan, Afganistan ve Somali’deki aşırı akımların şiddetinin yanı sıra Hindistan ve Filipinlerde sertlik yanlılarının hoşgörüsüzlüğü medyada devam eden kan dökülmesine katkıda bulundu” dedi.

EN FAZLA GAZETECİNİN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ ÜLKE MEKSİKA

Son 5 yılda dördüncü kez olmak üzere Meksika, 14 gazeteci ile en çok gazetecinin öldürüldüğü ülke oldu. Meksika'yı 10 ölümle Afganistan, 9 ölümle Pakistan, 8 ölümle Hindistan, 4’er ölümle Filipinler ve Suriye, 3 ölümle Nijerya ve Yemen izledi.

Irak, Somali, Bangladeş, Kamerun, Honduras, Paraguay, Rusya ve İsveç’te de gazeteciler öldürüldü.

TÜRKİYE EN FAZLA GAZETECİNİN HAPİSTE OLDUĞU ÜLKE

IFJ, ölümlere ek olarak, dünyada en az 229 gazetecinin Mart 2021 itibarıyla işleri nedeniyle hapiste olduğunu bildirdi. Federasyon, bu bağlamda Türkiye’nin en az 67 hapisteki gazeteci ile “dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi” olduğunu belirtti.

Türkiye’yi hapisteki 23 gazeteci ile Çin, 20 gazeteci ile Mısır, 16 gazeteci ile Eritre ve 14 gazeteci ile Suudi Arabistan izliyor.

Bellanger, “İfade özgürlüğünün taşıyıcılarını hapseden hiçbir demokrasi bu adı hak etmiyor” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol