birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 10.07.2021 08:20

Iğdır’da sel: Evleri ve tarım arazilerini su bastı

Iğdır'da etkili olan sel nedeniyle bazı evleri su bastı, tarım arazileri ve yollar zarar gördü. Selden etkilenen Bulakbaşı köyü muhtarı Ferzende Ürekil, "köy muhtarı Ferzende Ürekil, “Seli engellemek için set yatağı bulunmamasından dolayı sel felaketinin önüne geçemiyoruz. Kaç kere müracaatta bulunduk. Kars’tan gelip alanda kontrol yaptılar ama henüz bir şey yapmadılar" dedi.

Iğdır’da sel: Evleri ve tarım arazilerini su bastı

Iğdır’da etkili olan sağanak yağış ve dolu sonrası sel meydana geldi. Ağrı Dağı eteklerinde bulunan bazı köy evlerini ve tarım arazilerini su bastı. Iğdır-Nahçıvan karayolu kısa süreliğine trafiğe kapandı.

İHA'nın aktardığına göre, Iğdır’da uzun zamandır beklenen yağmur bugün öğleden sonra etkisini gösterdi. Özellikle Aralık ilçesine bağlı olan ve konumu itibariyle Ağrı Dağı eteklerine yakın olan çok sayıda köyü sel bastı. Meydana gelen sel sonucu birçok evi su basarken sular altında kalan tarım arazileri ise zarar gördü.

Öte yandan Iğdır-Nahçıvan karayolu ise selin beraberinde getirdiği kum ve çakıl taşları nedeniyle trafiğe kapandı. Karayollarına bağlı ekipler trafiğe kapanan yolu iş makinelerinin yardımıyla kontrollü bir şekilde yeniden trafiğe açmak için çalışmalara başladı.

igdir-da-sel-evleri-ve-tarim-arazilerini-su-basti-897353-1.

igdir-da-sel-evleri-ve-tarim-arazilerini-su-basti-897355-1.

'SET YATAĞI BULUNMAMASINDAN DOLAYI SEL FELAKETİNİN ÖNÜNE GEÇEMİYORUZ'

Iğdır’ın Aralık ilçesine bağlı Bulakbaşı köyünde meydana gelen selin evlere ve tarım arazilerine zarar verdiği gözlenirken selin her sene köylerini bastığını söyleyen köy muhtarı Ferzende Ürekil, “Gördüğünüz gibi her sene olduğu gibi bu sene de başımıza bu sel felaketi geldi. Seli engellemek için set yatağı bulunmamasından dolayı sel felaketinin önüne geçemiyoruz. Kaç kere müracaatta bulunduk. Kars’tan gelip alanda kontrol yaptılar ama henüz bir şey yapmadılar. Set yatağının bulunmamasından dolayı oluşan sel bize zarar veriyor. Allah’a şükür can kaybımız yok ama evleri basan su belli zarar oluşturmuş. Burası tarım arazisi. Biz burayı biçerek hayvanlarımızın yemini elde ediyorduk. Ama şu anda oluşan sel her tarafa zarar vermiş” dedi.

igdir-da-sel-evleri-ve-tarim-arazilerini-su-basti-897358-1.

igdir-da-sel-evleri-ve-tarim-arazilerini-su-basti-897354-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol