birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNEY 28.12.2020 17:51

İHD Adana: Roboski Katliamı'nı unutmadık

İHD Adana: Roboski Katliamı'nı unutmadık

YAKUP DURMUŞ / ADANA

İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şubesi, üzerinden 9 yıl geçen Roboski Katliamı'na ilişkin basın açıklaması düzenledi.

Şube Başkanı Avukat İlhan Öngür tarafından okunan açıklamada, "9 yıl geçmesine rağmen hiçbir kamu görevlisi yargılanmadı. Bu katliamı gerçekleştiren, katliam emirlerini verenler hakkında hiçbir cezai ve idari soruşturma yapılmadı" ifadeleri kullanıldı.

Öngür, şöyle devam etti: "Ankara’da, Suruç’ta, Diyarbakır’da olduğu gibi tüm dünyanın gözü önünde insanlığa karşı işlenmiş bir katliam vardı, fail vardı, emir verenler vardı ama; ceza yoktu. Katledilenler sivil yurttaşlardı, bile bile, göz göre göre katledildiler. Tüm dünya sustu, dünyanın kalbi kurudu, sessizliğe bürünüp dilsiz şeytan oldular."

Öngür, son olarak şunları ifade etti: "Bizler, insan hakları savunucuları olarak; Türkiye ve Ortadoğu coğrafyasında, güvenlik politikalarından ve silahlı çatışma süreçlerinin sona erdirilerek, geçmişle yüzleşme, cezasızlık politikasından vazgeçme ve adaletin iyileştirici rolü ile ancak ve ancak barışın tesisinin mümkün olacağını biliyoruz."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol