birgün

15° AÇIK

İHD Başkanı Türkdoğan ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti

İnsan Hakları Derneği Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti.

GÜNCEL 19.04.2022 15:44
İHD Başkanı Türkdoğan ‘örgüt üyeliği’ suçlamasıyla yargılandığı davada beraat etti
Abone Ol google-news

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan hakkında “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın karar duruşması bugün yapıldı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, HDP Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Oya Ersoy, Murat Sarısaç ile KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik, EMEP Ankara İl Başkanı Şükran Doğan, duruşmayı takip etti.

Duruşma savcısı, esas hakkındaki mütalaasını sundu. Mütalaada, Türkdoğan hakkında delil eksikliği gerekçesiyle beraat kararı verilmesi talep edildi. Mahkeme heyeti, savcının mütalaası doğrultusunda Türkdoğan’ın beraatine karar verdi.

NE OLMUŞTU?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'ın Gara bölgesinde düzenlediği operasyon sırasında PKK tarafından 13 sivilin öldürülmesine ilişkin 16 Şubat 2021'de TBMM'de yaptığı açıklamada, İHD için “canı çıkasıca” demişti.

İHD Eş Genel Başkanı Türkdoğan, Soylu’nun bu açıklamasından üç gün sonra evinde gözaltına alınmış, daha sonra adli kontrol kararıyla serbest bırakılmıştı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 16 Aralık 2021 tarihinde Türkdoğan hakkında “terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla dava açmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol